03 Nisan 2013, Çarşamba

Taşeron işçi sayısı AKP döneminde 4 kat arttı

DİSK Antep Bölge Temsilciliği, taşeron işçilerin durumuna dikkat çekerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, taşeron işçi sayısının AKP hükümeti döneminde dört kat artarak, 1,5 milyona çıktığını kaydetti.

Bir yandan Koç Üniversitesi'nde işten atılan 161 taşeron işçinin direnişi devam ederken, bir açıklama yapan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Nihat Bencan, taşeron işçi sayısının AKP Hükümeti döneminde 4 kat arttığını ifade etti.

'AKP TAŞERONU BİR PAZARLIK KONUSU HALİNE GETİRİYOR'

Yaptığı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Taşeronluk sendikaların bize getirdiği bir tekliftir" açıklamasının taşeronlaşmayı bir pazarlık konusu haline getirdiğini ifade eden Bencan, AKP'nin taşeron sisteminin zeminini oluşturduğunu vurguladı ve "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre taşeron işçi sayısı AKP hükümeti döneminde dört kat artarak 1,5 milyonu geçmiştir. Kurallı çalışmadan, yasal düzenlemelerden kaçışın aracı olarak yaygınlaştırılmak istenmektedir. Taşeronluk, iş cinayetlerini, eksik ücretleri, yatmayan maaşları, ödenmeyen sigorta primlerini, kullandırılmayan ücretli izinleri, yasal çalışma sürelerinin çok üzerinde ücretsiz çalışma sürelerini, kayıt dışını temsil etmektedir. AKP hükümeti, bu yasadışı uygulamalara göz yummak bir tarafa, bunları bizzat sistemli hale getirmeye çalışmaktadır" dedi.

'TAŞERON SİSTEMİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN KULLANILIYOR'

Taşeron sisteminin sendikal örgütlülüğün önünü kesmek için kullanılan bir araç olduğunu dile getiren Bencan, "Taşerona yönelik sınırlandırmaları kaldırılarak çalışma hayatının cehenneme çevrilmek istenmesi, taşeron işçilerin umutları ile oynanması, kadrolu, güvenceli, sendikalı çalışmayı ortadan kaldırmaya yönelik tüm girişimlere karşı, işçileri ortak mücadeleye çağırıyoruz" diye kaydetti.

EmekDünyası.Net/DİHA