01 Şubat 2014, Cumartesi

Taşeron çalışmadan vazgeçmeye niyetleri yok!

İşçi sınıfını güvencesiz çalışmaya mahkum etmenin en etkin yollarından birisi olan taşeron çalışma düzeninin yaygınlaşarak devam etmesi patronların ve hükümetin öncelikli amaçları arasında. Bu durum Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in bir soru önergesine verdiği yanıttı bir kez daha ortaya çıktı.

Çalışma hayatında giderek daha ağırlıklı bir yer tutan taşeron çalışma düzeni milyonlarca işçiyi mağdur etmeye devam ediyor.

ÇELİK: HÜKÜMETİN GÜNDEMİNDE TAŞERONLARI KADROYA ALMA YÖNÜNDE BİR ÇALIŞMA YOK

Çalışma hayatının güvencesizleştirilmesinin en temel yolu olarak sermaye ve devlet tarafından kullanılan taşeron çalışma düzeni, sendikasızlaştırma için de patronların ve hükümetlerin elinde işçilere karşı bir silaha dönüşmüş durumda.

Taşeron çalışanların kadroya alınması talebi yükselirken, hükümet cephesinde zaman zaman yapılan açıklamaların ötesinde bu konuda ciddi bir çalışma olmadığı da ortaya çıktı. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarına kadro alarak alınmalarına yönelik herhangi bir çalışma yürütmediklerini belirtti.

BAKAN ÇELİK CHP MİLLETVEKİLİ LEVENT GÖK'ÜN SORU ÖNERGESİNE YANIT VERDİ

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün, taşeron işçilerin sorunlarına ilişkin verdiği soru önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Kamu kurum ve kuruluşlarınca hizmet alımı yoluyla çalıştırılan taşeron firma işçilerinin asıl işveren olan kamu kurum ve kuruluşlarının işçisi sayılmalarına veya kamu kurum ve kuruluş kadrolarına atanmalarına yönelik olarak bakanlığımızca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

EmekDünyası.Net/DİHA