02 Ağustos 2010, Pazartesi

ÇEL-MER işçileri fabrikayı işgal etti

Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılan ve fabrika önünde direnişe başlayan ÇEL-MER Çelik A.Ş işçileri, şirketin Çayırova'da bulunan fabrikasını işgal etti.

Kocaeli'nin Çayırova İlçesi'nde kurulu ÇEL-MER Çelik A.Ş'de çalışan 22 işçi 16 Temmuz'da DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılmıştı. 17 gündür seslerini duyurmak için eylemlerini sürdüren işçiler bu sabah fabrikayı işgal etti. İşgal ettikleri fabrikada eylem başlatan işçiler yaptıkları açıklamada hakları için sendikalı olduklarını ve işten atıldıklarını belirterek, tüm emek örgütlerini mücadelelerine destek vermeye çağırdı.

İşçilerin açılmasında, "Sendikaya üye olduk, çünkü ÇEL-MER patronu tüm haklarımızı gasp ediyordu. Sendikaya üye olduk, çünkü ailemize bir parça daha ekmek götürebilmenin derdindeydik. Sendikaya üye olduk, çünkü köle gibi çalışmak değil, insanca yaşamak ve çalışmak istiyorduk. Sendikaya üye olduk, çünkü haklarımızı alabilmemizin yolunun örgütlenmekten geçtiğini biliyorduk. ÇEL-MER patronu ise haklarımızı görmezden geldi. Elimizde kalan kırıntıya bile göz koydu. Örgütlendik haklarımızı istedik, bize kapıyı gösterdi. Bizim sırtımızdan kazanırken iyiydik, ama hakkımızı istediğimizde kötü olduk. 17 gündür direniyoruz. Ancak ÇEL - MER işvereni sendikal haklarımızın gaspı konusunda oldukça ısrarcı davranıyor. Taleplerimizi göz ardı ediyor. 17 günlük direnişimiz boyunca üç maymunu oynadı ve oynamaya devam ediyor. Kuralsızlık ve yasa dışılığını sürdürüyor. Bu anlamıyla biz ÇEL - MER işçileri olarak bu keyfilik ve vurdumduymazlık karşısında bugün itibariyle işyerimizi İşgal etmiş bulunuyoruz" denildi.

İşçiler, talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

Öte yandan işçilerin fabrika işgalinin ardından jandarma çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

DİHA

Bağlantılı Haberler