31 Ağustos 2010, Salı

UPS işçilerine destek için 154 ülkede eylem var

Sendikalaştıkları için işten atılan UPS işçilerinin direnişine destek vermek için 1 Eylül'de 154 ülkede eylem yapılacak. Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu(ITF)'nun kararıyla yapılacak eylemlere destek çağrıları yapılıyor.

Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu(ITF), 3-11 Ağustos tarihleri arasında yapılan 42. kongresinin sonuç önergesine uygun olarak, Türkiye'de sendikalı oldukları için işten atılan ve 1 gündür direnişlerini sürdüren UPS işçilerine destek vermek için 1 Eylül 2010 gününü Eylem Günü ilan etti. 157 işçinin işe geri alınması, UPS işçilerini örgütleyen Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası(TÜMTİS)'nın UPS işyerlerinde yetkili sendika olması talepleri ve "UPS, Haksızlık Değil Adalet Dağıt" sloganı altında ITF 154 ülkede örgütlü üye tüm sendikalarına 1 Eylül günü eylem yapma çağrısında bulundu.

TÜMTİS'e üye oldukları için Mayıs ayından beri 157 işçi işten atıldı. İşçiler UPS İstanbul Mahmutbey ve Kurtköy Aktarma Merkezleri'nde, İzmir Bornova Aktarma Merkezi'nde 3 ayrı yerde çadırlarında direnişlerine devam ediyor.

1 Eylül eyleminin sonuç vermemesi durumunda küresel eylemler 15 Eylül günü bir kez daha kararlı bir şekilde tekrar edilecek.

Eylem yer ve saatleri:

İstanbul'da 1 Eylül Çarşamba günü saat 11.00'da Çapa Tıp Fakültesi önünden UPS Genel Merkezi'ne bir yürüyüş yapılacak.

İzmir'de 1 Eylül Çarşamba günü saat 12.00'de Bornova Ağaçlı Yol arkasındaki UPS işyerinin önünde yapılacak.

TÜMTİS'in verdiği bilgilere göre, UPS direnişinin özellikleri şöyle:

UPS'deki sorunun kaynağı nedir?

UPS ve UPS'ye bağlı taşeron firmalardan toplam 157 işçi, işyerlerinde bir yıldır örgütlenme faaliyeti yürüten Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası'na (TÜMTİS) üye oldukları için işten çıkarıldılar. İşten çıkarılmalar Mayıs 2010'dan bugüne farklı aralıklarla ve gruplar halinde gerçekleşti.

28 Ağustos 2010 itibariyle işten çıkarılan işçilerin il ve firmalara göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

İşveren

Şehir

Toplam

C.I.B

İstanbul

79

EFT

İzmir

3

ER-KA

İzmir

1

İLBE

İzmir

1

KAYALAR

İzmir

8

UPS

Ankara

3

UPS

Balıkesir

1

UPS

İstanbul

47

UPS

İzmir

14

TOPLAM

 

157

UPS taşeron firmalarındaki işçilerden sorumlu mu?

Evet. Türkiye'de İş Yasası'nın 2. Maddesi gereği, 'asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur.' Bu nedenle UPS taşeron firmaların işçilerle ilgili eylemlerinden sorumludur.

İşten çıkarmalar sonrası UPS işyerlerindeki işçilere ne gibi stratejiler uyguladı?

UPS, işyerlerinde çalışan işçilerin sendikaya üye olmamaları için baskı yaptı. Üye olanları işten çıkartmakla tehdit etti; başka bir birim ya da kentte çalışmaya zorladı. İzmir'de yöneticiler bir grup işçiyi sendikadan istifa etmek için notere götürmeye çalışırken, bu durumun yasal olmadığını anlatmaya çalışan sendika yöneticilerine ve işçilere taşeron firma yetkilisi ateş açtı. Tesadüfen yaralanan kimse olmadı.
Madde 2 - Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işçi, işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara

UPS'deki çalışma koşulları nedir?

TÜRK-İŞ'in 2008 yılı açıklamasına göre açlık sınırı aylık 741 TL. UPS tarafından doğrudan işe alınan işçiler ayda ortalama 750 lira, taşeron işçiler ise ayda ortalama 577 lira kazanıyorlar. Çalışma koşulları oldukça ağır (haftada 6 gün, günde 10-14 saat). Bazı işçilerin bildirdiğine göre mesai saatleri bittikten sonra UPS başka teslimatlar için işçilerini aynı gece Antalya'ya gidip gelmeye zorluyor.

UPS Türkiye işvereni kimdir?

ÜNSPED Global Lojistik UPS'nin Türkiye'deki yan kuruluşudur ve Türkiye'deki kargo taşımacılık piyasasının en büyük oyuncularından biridir. 32 ayrı ilde 300 şubesi bulunan ÜNSPED, 81 ilde taşımacılık işi yapmaktadır. Büyük sanayi bölgelerinde 12 aktarma merkezi bulunmaktadır. Türkiye'deki önemli müşterileri arasında Teknosa, Doğuş Grubu, Mavi Jeans, Arçelik, Mercedes, Toshiba, Hotiç, Samsung, Armada Bilgisayar sayılabilir.

ÜNSPED'in yüzde 80 hissesinin sahibi UPS'dir. ÜNSPED'in Express paketleme hizmtei UPS uluslar arası paketleme bölümüne, nakliye hizmetleri ise UPS'nin tedarik zinciri ve nakliye bölümüne dahildir.

UPS'in Türkiye'deki 5000 işçisinin önemli bir kısmı taşeron firmalarda çalışmaktadır. Örneğin İstanbul'daki 2000 kadar işçinin yarısının taşeron firmalar tarafından istihdam edildiği tahmin ediliyor.

ÜNSPED'deki karar alıcı durumunda olan kişiler kimler?

Mehmet Haluk Ündeğer ÜNSPED'i 1986 yılında kurdu ve 2009'da UPS'ye sattı. Anlaşma gereği Ündeğer yüzde yirmilik bir hisseye sahip oldu ve Dubai'de merkezi bulunan UPS bölgesel yönetiminin sorumluluğunu devraldı. Ündeğer şu anda Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya'daki 21 ülkedeki faaliyetleri yönetiyor (Afganistan, Azerbaycan, Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün Kuveyt, Kırgızistan, Kazakistan, Lübnan, Amman, Katar, Suriye, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri)

ÜNSPED'in küresel lojistik zincirindeki bağlantıları neler?

ÜNSPED UPS Avrupa hava yolu şebekesine Köln, İstanbul ve Tel Aviv yolu üzerinden bağlı. Türk havayolu şirketi MNG'yle alt-sözleşmeyle çalışıyor.

TÜMTİS yasal yollara başvurdu mu?

Evet. TÜMTİS işten atılan işçilerin 136'sı için işe iade davası açtı. Geri kalan 21 işçinin işyerinde çalışma süresi 6 ayın altında olduğu için işe iade davası açmak için gerekli yasal koşullar oluşmadı. Ancak bu işçiler için de tazminat davaları açılıyor.

İşten atılan 157 işçi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlükleri'ne dilekçeler verildi. Müfettişler, şu ana kadar incelemelerini tamamladıkları 8 işçi dosyası için, işten çıkarılmaların haksız olduğu ve tazminat talep edilebileceği sonucuna vardılar. Diğer incelemeler devam ediyor.

TÜMTİS'in talepleri nelerdir?

TÜMTİS, işten çıkarılan 157 işçinin işe geri alınmasını; UPS yönetiminin TÜMTİS yönetimiyle görüşmesini ve sendika faaliyetlerine barışçıl bir şekilde devam edilmesini; işçilerin sendikal haklarını kullandıkları için işyerinde ayrımcılığa ve tehdide maruz bırakılmamasını istiyor.

(EmekDunyasi.Net)

Bağlantılı Haberler