31 Ağustos 2010, Salı

KPSS skandalına tepki

Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) ile KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı önünde KPSS’de yaşanan kopya skandalını protesto etti.

İstanbul, İzmir başta olmak üzere çeşitli şehirlerden gelen öğretmenler, "Nimet şaşırma kopyacıyı kaçırma", "Soruları değil işimizi çaldılar", "Cemaatin KPSS'sine hayır", "Öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz" sloganları eşliğinde Demirtepe'den Milli Eğitim Bakanlığı önüne kadar yürüdü. Ablukaya alınan Eğitim-Sen üyeleriyle aynı kortejde yürümek için bekleyen AYÖP'lüler, "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganlarını atarak bekledi. Kortejin birleşmesi sonucu Milli Eğitim Bakanlığı önüne birlikte yürüyen Eğitim-Sen ve AYÖP'lüler, burada açıklama yaptı.

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, KPSS yönelik iddiaların yeni mağduriyetler ortaya çıkmadan bütün yönleriyle araştırılması gerektiğini belirtti. 31 Ağustos günü yapılacak olan 30 bin öğretmen atamasının yapılmadığını KPSS'deki kopya iddiaları düşünülerek ertelendiğini hatırlatan Bozgeyik, "Daha önce KPSS'de başarısız olmuş çoğu birbiriyle akraba kişilerin neredeyse hiç yanlış yapmadan sınavda başarılı olmuş olmasının kamuoyunda tartışılmaya başlamış olmasının KPSS'ye giren yüz binlerce kişiyi ve ailelerini tedirgin etmektedir" dedi. Sendika olarak KPSS iddialarının gündeme geldiği günden beri konunun her boyutuyla araştırılmasını istediklerinin hatırlatan Bozgeyik, Ankara Cumhuriyet Savcısı açıklamalarımızı suç duyurusu kabul ederek konu ile ilgili soruşturma başlatmıştır ve birçok adayın bu başlatılan soruşturmadan çıkacak sonuca odaklandığını kaydetti. Bozgeyik, 142 bin öğretmen açığına rağmen yıllardır açığın çok altında öğretmen alımı yapma politikasının sürdüğüne işaret ederek, 30 bin öğretmen ataması yapılsa bile bu rakamın açığı kapatmayacağına dikkat çekti. Bozgeyik, özellikle resim müzik ve beden eğitimi branşlarında atama yapılmadığını öğretmenlerin mağdur kaldığını dile getirdi. Hükümetin bir taraftan mesleki eğitimi özendirirken diğer taraftan mesleki alan öğretmenlerinin atamamasının ayrı bir çelişki olduğu eleştirisini yapan Bozgeyik, "Öğretmen açığının kapatacak yeterli atamanın yapılmaması eğitimin niteliğini düşürürken aynı zamanda sayıları 350 binin geçen öğretmeni işsizliğe, umutsuzluğa veya düşük ücretle iş güvencesinden yoksun olarak sözleşmeli ya da ücretli olarak çalışmaya itmektedir" dedi. Bozgeyik, öğretmen atamalarının ertelenmesine neden olan KPSS'ye yönelik iddiaların bütün yönleriyle araştırılmasını yeni mağduriyetler yaratılmadan çözümünü istedi.

AYÖP: KPSS DERHAL KALDIRILSIN

AYÖP'lüler adına açıklama yapan Yasemin Çakıcı da, KPSS'nin hiçbir güvenilirliği ve geçerliliği olmayan bir sınav olduğunu ilk günden itibaren söylediklerine dikkat çekerek, öğretmen atamaları için gerekli olan tek belgenin eğitim fakültelerinden alınan belge olduğunda ısrar ettiklerini kaydetti. Bugün ataması yapılmayan 327 bin öğretmen olduğuna dikkat çeken Çakıcı, bunun temel nedeninin yanlış politikalar olduğunu ifade etti. Bu yıl ortaya çıkan kopya skandalının KPSS'nin anlamsızlığını bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Bu durumun kurumların güvenilirliğini ortadan kaldırdığını belirten Çakıcı, kopya olayının 3 bin 227 kişi ile sınırlı olduğuna da inanmadıklarını ifade etti. Çakıcı 2010 KPSS'nin tümüyle geçersiz bir sınav olduğunu belirterek, "Bize göre KPSS oldukça kopya skandallarının ardı arkası kesilmeyecektir. Yaşananları duymazdan gelerek bizi hiçe sayan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu ve kopya olayına karışmış ÖSYM'deki sorumluları istifaya çağırıyoruz" dedi.

DİHA