07 Eylül 2010, Salı

ÇAPA TIP FAKÜLTESİ İŞÇİLERİ:

Oturma eylemi şimdilik bitti

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi yemekhanesinde taşeron firmaya bağlı olarak çalışırken haklarını istedikleri için işten atılan işçiler, üç haftadır sürdürdükleri oturma eylemini bugün sonlandırdı.

İstanbul Üniversitesi sağlık kurumlarının yemek yapım işi ihalesini alan Damgacıoğulları Temizlik Sağlık Hizmet ve Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nde aşçı ve aşçı yardımcısı olarak çalışırken, SGK primlerinin maaşları oranında ödenmesini, maaşlarının banka hesabına yatırılmasını istedikleri için işten atılan işçiler eylemlerini sonlandırdı.

Çapa Tıp Fakültesi'nde basın açıklaması yapan üç haftadır sürdürdükleri oturma eylemini araya bayram ve uzun tatiller girmesi nedeni ile bugün sonlandırdıklarını açıklayan 14 işçi, SES Aksaray Şubesi, Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Tez-Koop-İş İstanbul 5 No'lu Şube ve Eğitim-Sen 6 No'lu Şube'nin destek verdiği eylemde taşeron patronuna, üniversite yönetimine ve hükümete şöyle seslendi:

"Hastalara ve çalışanların yemeğinde eksik malzeme kullanan ve bu durumdan haksız kazanç sağladığı için hakkında hukuki işlem başlatılan; işçilerin haklarını gasp eden ve her gün işten çıkarmakla tehdit eden, işten çıkardığı işçiyi tartaklayan Damgacıoğulları Temz. Sağl. Hizm. ve Gıda San. Tic. Ltd. şirketi bir an önce İstanbul Üniversitesi'ni terk etmeli; bu şirket ve şirket ortaklarının ortağı olduğu hiçbir şirket, kamu ihalelerine alınmamalıdır.

Hizmet alım ihalesini yapan ve bu şirketleri denetlemekle yükümlü İstanbul Üniversitesini göreve çağırıyoruz! Yasal hakkını aradığı için işine son verilen işçilerin işlerine derhal başlatılması, bu haksızlıkların son bulması ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.

Anayasa değişikliği ile demokrasi getireceğini iddia eden Hükümete sesleniyoruz! Kamu kaynaklarının hortumlanmasının, özelleştirmenin, işçilerin hukuksuz ve kölece çalıştırılmasının aracı olan taşeron çalışma, derhal yasaklanmalıdır."

(EmekDunyasi.Net)

Bağlantılı Haberler