29 Kasım 2010, Pazartesi

Naci El-Ali karikatür yarışmasının ödülleri açıklandı

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'nin Filistin'in ünlü çizeri Naci el Ali anısına düzenlediği karikatür yarışmasında ödül alan eserler efsanevi kadın gerilla Leyla Halid'in katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'nin Filistin'in ünlü çizeri Naci el Ali anısına düzenlediği karikatür yarışmasında ödül alan eserler efsanevi kadın gerilla Leyla Halid'in katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FHDD) ve Homur Mizah Grubu tarafından Filistin'in ünlü çizeri olan ve 1987 yılında Londra'da MOSSAD tarafından öldürülen Filsitinli çizer Naci El Ali anısına düzenlenen karikatür yarışmasında ödül alan karikatürler Taksim Hill Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Basın toplantısına yarışma jüri üyelerinden Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Siyasi Büro üyesi Leyla Halid, Filistinli çizer Nedal Hassem ve FHDD Başkanı Füsun Bandır katıldı. Basın toplantısına ayrıca Ercan Karakaş, Faik Bulut ve Celalettin Can'da katıldı.

'HANZALA YÜZÜNÜ İŞGAL BİTİNCE DÖNECEK'

Toplantıda ilk olarak konuşan FHDD Başkanı Füsun Bandır, 2005 yılından bu yana dernek olarak Filistin halkı ile dayanışmak için imkanları dahilinde çalışmalar yürüttüklerini ve düzenledikleri karikatür yarışması ile de Filistin sorununu tekrar gündeme getirmek ve Naci El-Ali ve yarattığı ayakları çıplak Filistinli çocuk karakteri 'Hanzala' yı anmayı amaçladıklarını söyledi. Bandır, 'Hanzala''nın yüzünü hiç insanlara dönmediğini bunun nedenin ise küskün olmasından kaynaklı olduğunu belirten Bandır; "Hanzala ancak Siyonist işgal son bulduğunda yüzünü bizlere dönecek ve gülümseyecek" şeklinde konuştu.

'ZAFERE HEP BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ'

Bandır'ın arından efsanevi kadın gerilla ve FHKC Siyasi Büro Üyesi Leyla Halid bir konuşma yaptı. Halid, 41 ülkeden katılımcının Filistin sorunu ve Naci El-Ali ve yarattığı ayakları çıplak Filistinli çocuk karakteri 'Hanzala''nın çevresinde birleştiğine dikkat çekti. Halid bu dayanışma içerisinde Filistin işgaline karşı direnişlerini devam ettireceklerini kaydederek, "Direniş farklı şekillerde oluyor. Karikatürle, edebiyatla, silahla. Bu Filistin direnişinde bir halka oluşturdu. Zafere hep birlikte ulaşacağız" dedi.

'NACİ EL-ALİ BÜYÜK ÖDÜLÜ GAZZE'YE'

Konuşmaların ardından ise 41 ülkeden 78 karikatürün katıldığı yarışmada ödül almaya hak kazanan karikatürler ve çizerleri açıklandı. Yarışmada Naci El-Ali Büyük Ödülü Gazze'den katılan karikatürist Omayya Joha'nın Naci el Ali'nin yarattığı ünlü karakter 'Hanzala' yı konulan karikatürüne giderken, Hanzala İntifada Ödülü Ürdünlü çizer Omar Abdallat'ın karikatürüne, Hanzala Özgürlük Ödülü ise Türkiye'den katılan çizer Necmettin Asma'nın karikatürüne verildi. Çocuk karikatüristlerinde katıldığı yarışmada 14-17 yaş grubu içerisinde Hanzala Taş Generaller Ödülünü Türkiye'den Burhan Demircan alırken, 10-13 yaş grubundan yarışmaya katılan Volkan Aydoğan ise Hanzala Taş Generaller Ödülü'nün ikinci sahibi oldu. Çocukların çizdikleri karikatürler ise dikkat çekti.

İstanbul - DİHA

Bağlantılı Haberler