03 Aralık 2010, Cuma

Hayde Lazuri Mektebi'şa (Hayde Laz Mektebi'ne)

İstanbul' ilk Laz Mektebi açıldı

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) Kadıköy Şubesi, öğretmenliğini Laz şair ve yazar Selma Koçiva'nın yaptığı "Laz Mektebi"ni açtı.

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) Başkanı Altan Açıkdilli ve Laz, şair ve muhalif yazar Selma Koçiva'nın öncülüğünde Laz Mektebi açıldı. Derneğin Kadıköy'de açtığı Laz Mektebi'ne ilk haftada 20 kişi kayıt yaptırdı.

'ANADİLDE EĞİTİM TARTIŞILMAYACAK BİR HAKTIR'

AKA-DER Başkanı Altan Açıkdilli, Lazlarında diğer halklar gibi asimilasyona tabii

kaldığını belirterek bir çok Laz'ın anadilini bilmediğini bu nedenle Laz Mektebi'ni açtıklarını belirterek." Anadilde eğitim bir haktır. Hatta kimse tarafından tartışılmayacak bir haktır." dedi.

'ANADİLDE EĞİTİM GELECEĞİN MÜKEMMEL TOPLUMU İÇİN'

Laz Mektebi öğretmeni Selma Koçiva, Kürtlerin anadilde eğitim talebiyle yaptıkları boykotu doğru bulduğunu belirtti. Tek dilde eğitim modelinin yanlış olduğunu belirten Koçiva, "Pedagog olarak biliyorum ki birden fazla dil çocuğun zihnini ve algısını da geliştirir. Bir dil öğren bir çocuk, örneğin Türkçe bilen bir çocuk, kendi ana dili olan Lazcayı da öğrenirse İngilizceyi öğrenmesi çok daha kolay olur. Anadilde eğitim geleceğin mükemmel toplumu için. Bizim için önemli olan şuan dilin pekiştirilmesi ve geliştirilmesi. Anadilde eğitim talebinden daha çok bizim önümüzde duran anadili öğrenmek ve öğretmek" diye konuştu.

Laz Mektebi'nde, Temel Lazca derslerinin Salı günleri yapıldığı kursta, Lazca bilenler için cumartesi günleri konuşma pratiği dersleri yapılıyor.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -

Bağlantılı Haberler