07 Aralık 2010, Salı

Google da online kitapevi rekabetinde

Amerikan internet devi Google, bazıları ücretsiz 3 milyondan fazla dijital kitabın bulunduğu "google.books.com" sitesiyle online kitap pazarına girdi.

Şimdilik sadece ABD'de kullanılabilecek hizmeti başlatan Google, böylece pazara şu anda egemen olan internet mağazası Amazon'un online kitabevi ve aynı ismi taşıyan cihazı Kindle'in yanı sıra yılın başında iBooks uygulamasını başlatan Apple ile rekabete girişmiş olacak.

Google'ın dünyanın en büyük e-kitabevi olduğunu söylediği sayısal kitaplar, internet üzerinden tüm bilgisayarlara veya Google'ın Android sistemi ya da Apple'ın iPhone veya iPad cihazlarına uygulamalar sayesinde indirilebilecek.

Google'ın dijital kitaplarına, pazarın egemeni Amazon'un Kindle'ı hariç bu programla uyumlu birçok elektronik kitap okuma cihazıyla da ulaşılabilecek.

ABD'nin Alibris ve Amerikan Kitabevleri Birliği'nin (American Booksellers Association) de ortakları arasında bulunduğu online kitabevinin gelecek yıl uluslararası lansmanının yapılması bekleniyor.

Öte yandan, Google, kendi markası olan ve kendi işletim sistemi Android'in son sürümüyle çalışan Nexus S adlı cep telefonunu 10 gün içinde piyasaya çıkaracağını bildirdi.