16 Aralık 2010, Perşembe

İşçi filmleri festivali Mersin ve Adana'da

'Güvencesizliğe Seyirci Kalma' temasının işlendiği 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 18-26 Aralık tarihlerinde Mersin'de yapılacak. Festival Adana'da ise 23 Aralık'ta yapılacak.

5. Uluslararası İşçi Film Festivali Komitesi, Festival'e ilişkin SES Mersin Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Mersin 68'liler Derneği, Mersin Tabip Odası, DİSK/Birleşik Metal İş, DİSK/Dev Sağlık İş, SES Mersin Şubesi, Makine Mühendisleri Odası, Mersin Sinema Derneği, Öğrenci Kolektifleri ve Halkevleri katıldı.

Komite adına açıklamayı SES Mersin Şube Yönetim Kurulu üyesi Eylem İbiş yaptı. 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin 1-9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara'da eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini belirten İbiş, temel amaçlarının Türkiye'de ve dünyada çalışanların, yaşamları ve mücadele deneyimlerini izleyicilere aktarmak olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Festival'de bu yıl 'Güvencesizliğe Seyirci Kalma' teması ön plana çıkacak. Festivalin açılış töreni 18 Aralık Cumartesi günü saat 18.00'de Yenişehir Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek."

ADANA'DA 23ARALIK'TA

Adana 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 23 Aralık'ta başlayacak ve toplam 25 ülkeden 50 film gösterilecek. Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu, Adana Tabip Odası, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Tez Koop İş ve Halkevleri, Adana 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'ne ilişkin Genel-İş binasında basın toplantısı düzenledi. Festival 23 Aralık Perşembe günü saat 18.30'de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda başlayacak.

Toplantıda konuşan Adana Tez Koop-İş Sendikası yöneticisi İbrahim Halil Bebe, "23 Aralık'ta düzenlenecek olan 5. Adana Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, başlangıçta bir kokteyle yapılacak ve açılış film olarak TEKEL direnişinin anlatıldığı 'Gördüğümüz kendi yüzümüzdür' belgeseli gösterilerek, 2010 yılına damgasını vuran TEKEL direnişi festivalin ana teması olacaktır. İşçi Filmleri Festivali, büyük bütçeli bir organizasyon değildir. Hatta bütçesi bile yok denecek kadar azdır. Ne yapılıyorsa, sendikalarımızın, meslek örgütlerimizin mütevazı katkılarıyla olmaktadır" dedi.

Adana 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nde 25 ülkeden 50 film gösterimi yapılacak.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler