21 Aralık 2010, Salı

Panahi'ye 20 yıl film yasağı

İran ünlü yönetmen Cafer Panahi'ye 20 yıl boyunca film çekmeme ve senaryo yazmama cezası verdi. Politik ve sosyal filmlerle tanınan yönetmen Panahi'nin son beş yıldır film yapması resmi olarak yasaklanmıştı.

İran yönetimi, ünlü film yönetmeni Cafer Panahi'ye 20 yıl boyunca film çekmeme ve senaryo yazmama cezası verdi. Politik ve sosyal filmlerle tanınan muhalif yönetmen Panahi son beş yıldır film yapması resmi olarak yasaklanmıştı.

İran'ın uluslararası üne sahip muhalif yönetmen ve yapımcı Cafer Panahi'nin avukatı Feride Keyrat, müvekkilinin ayrıca 20 yıl boyunca film çekmeme ve senaryo yazmama cezası aldığını, bu süre boyunca ülkeden çıkış yasağı getirildiğini söyledi.

Öte yandan başka bir muhalif film yapımcısı Muhammed Resulov'un da aynı suçlamayla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Panahi ve Resulov, İran'da geçen yıl Haziran ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefeti desteklemişti.

Muhammed Nurizad adlı film yapımcısı ve yönetmeni de hükümete karşı propaganda yapmak ve ülkenin liderlerine hakaret etmek suçlamalarından 3 yıl 6 ay ceza almıştı.

Bu ay başında Berlinale Direktörü Dieter Kosslick, 61'nci Uluslararası Berlin Film Festivali'nin jüri üyeliği için İran'lı muhalif yönetmen Cafer Panahi'yi davet etmişti.

Cafer Panahi geçtiğimiz yıl da 63'ncü Cannes jüriliğine davet edilmiş ancak cezaevinde tutulduğu için katılamamıştı.

Politik ve sosyal filmlerle tanınan muhalif yönetmen Cafer Panahi, İran'daki muhalefet gösterilerini filmleştirilecek iddiasıyla sistem tarafından 2010 yılının Mart ayında tutuklanarak, 3 ay cezaevine atılmış.

Panahi, bundan dolayı 63'nü Cannes Film Festivali'nin jüri üyeliğine davet edilmesine rağmen katılmamıştı. Bu durum uluslararası sinema dünyasında tepkilere neden olmuş ve festival boyunca başta Juliet Binoche ve Abbas Kiarostami olmak üzere birçok yönetmen ve sinemacı, İran'ı protesto etmişlerdi.

Yönetmen bırakılmadan önce cezaevinde açlık grevine başlamıştı. Dışarıda ise muhalif yazar ve film yönetmeni Muhammed Nurizad da, Panahi'ye destek vermek için açlık grevine girmişti. İran devleti yaşanan bu protestolardan sonra yönetmeni vekaletle serbest bırakmıştı.

'HAPİSTE ACI DENEYİMLER YAŞADIM'

Cafer Panahi, bu yıl Venedik Festivali'ne gönderdiği mesajda, film çekmesine izin verilmeyen bir yönetmenin zihnine kilit vurulduğuna dikkat çekmişti.

Hapiste acı deneyimler yaşadığını anlatan Panahi'nin en son gönderdiği mesajda şöyle demişti:

''Artık hapiste değilim, serbest bırakıldım, ama ülke dışına seyahat etmem ve film festivallerine katılmam hala yasak. Ayrıca son beş yıldır film çekmem de resmi olarak yasaklanmış bulunuyor. Film çekmesine izin verilmeyen bir yönetmenin zihnine kilit vurulmuştur. Küçük bir hücreye tıkılmamış olabilir, ama aslında çok daha büyük bir zindana atılmıştır.

Gerçi hapiste acı deneyimler yaşadım, ama hapiste yatmak, biz dünyanın film yönetmenleri ve sinema tutkunlarının tüm kültürel farklılıklara karşın aynı dili konuşan bütünleşmiş bir topluluk olduğumuzu kavramamı sağladı. Hapisteki en umarsız günlerimde, açlık grevindeyken, kendimi sürekli olarak bu topluluğun onurlu bir üyesi olarak gördüm; o yüzden de, mesleki onurumu korumaya, kendime ve mesleğime sadık kalmakta kararlı davranmaya çalıştım.

Kanımca, beni destekleyenler, sinemaya ve bir film yönetmeninin kendini özgürce ifade etme hakkına sonuna kadar inanan bireyler ve kuruluşlardı. Umarız, bu inancı bir gün dünya hükümetleri de paylaşırlar.''

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler