05 Ocak 2011, Çarşamba

'5 Nolu Cezaevi' gösterime giriyor

Diyarbakır Cezaevi'nde 12 Eylül askeri darbesinden sonra en vahşi işkence yöntemlerin anlatıldığı Çayan Demirel'in '5 No'lu Cezaevi' belgeseli 7 Ocak'tan itibaren İstanbul Yeşilçam Sineması'nda gösterime giriyor.

Yönetmenliğini Çayan Demirel'in üstlendiği film, 12 Eylül askeri darbesinden sonra yakın tarihin en vahşi işkence yöntemlerinin uygulandığı Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde yaşananları gözler önüne seriyor. Diyarbakır Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere devlet tarafından yapılan sistematik işkencelerin, Kürt tutsaklara uygulanan Türkleştirme politikalarının anlatıldığı belgesel yaşananları tanıkların anlatımlarıyla aktarıyor.

Dönemin askeri yetkilileri cezaevini bir 'askeri okul' olarak nitelerken tutuklular o dönemi 'vahşet yılları' olarak hatırlıyor.

30 yıl sonra yaşananları tanıkların ve yakınlarının diliyle aktaran "5 No'lu Cezaevi:1980-84" belgeseli, 46'ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, 42'inci SİYAD Ödülleri'nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali'nden "en iyi belgesel film" ödülüne layık görülmüştü.

Belgesel 7 Ocak Cuma gününden itibaren bir hafta boyunca Yeşilçam Sineması'nda gösterimde olacak. Belgeselin seansları şöyle; "12.00-14.00-16.00-18.00-20.00."

EmekDunyasi.Net