30 Nisan 2011, Cumartesi

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

Bu yıl altıncısı düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 2 Mayıs'ta başlıyor. 8 Mayıs'a kadar devam edecek olan festival İstanbul, İzmir ve Ankara'da eş zamanlı gerçekleştirilecek.

Bu yıl 6. düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yılki teması "Toprağımız, Havamız, Suyumuz için Doğal Olarak Direniş'.

Festivalin açılışı saat 17.00'de Beyoğlu Tünel'den Ritmart grubu eşliğinde yapılacak festival yürüyüşüyle başlayacak. Emek Sineması önünde yapılacak basın açıklamasından sonra açılış etkinliği saat 19.30'da İTÜ Maçka Kampusü Mustafa Kemal Amfisi'nde Fırat Tanış'ın sunuculuğunu üstlendiği geceyle sürecek. Festivalin bu yılki açılış filmi ise HES'lerin Anadolu'da yarattığı yıkımı ve buna karşı yapılan mücadeleyi anlatan "Sudaki Suretler" isimli belgesel film olacak. Gecede Laz Marks ve Bandista da sahne  alacak.

Doğanın talanı ve buna karşı direnişlerle ilgili filmlere özel yer ayıran bu yılki festivalde Türkiye'den ve dünyanın dört bir yanından, yeni ve klasikleşmiş, belgesel ve kurmaca eserlerin bulunduğu 60'a yakın film gösterilecek.

Festivalde İran kedileri, Bisiklet Hırsızları, Derdim Dünyadan Büyük, Çoğunluk ve Press gibi birçok yerli ve yabancı film izleyicilerle buluşacak.

Ankara programı

Festivalin Ankara açılışı ise 2 Mayıs Pazartesi 18:30 'da Yüksel Caddesinden festival yürüyüşü ile başlayacak. Etkinlik, 19:30 'da Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Fatin Kanat'ın "Halepçe- Son Umut" filmi ile devam edecek.

İzmir programı

İzmir'de festival, 2 Mayıs Pazartesi günü yapılacak yürüyüşle başlayacak. Saat 17.00'de Konak Pier önünden başlayacak yürüyüş YKM önünde son bulacak. Festivalin açılışı 3 Mayıs'ta Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde Anadolu Salanonu'nda yapılacak. Açılış etkinliği 19.30'da başlayacak. Mert Fırat ve İlksen Başarır festival konuğu olurken Nihat Aydın da şarkılarıyla açılış gecesinde olacak.


İSTANBUL- EmekDunyasi.Net