23 Mayıs 2011, Pazartesi

Altın Palmiye Malick'e Juri ödülü Ceylan'a

Uluslararası Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü, ''The Tree of Life'' filmiyle Terrence Malick kazandı. 64 Cannes Film Festvali'nde, ''Bir Zamanlar Anadolu'da'' filmiyle Nuri Bilge Ceylan ve "Le gamin au vélo" filmiyle Eric ve Luc Dardenne kardeşler, ''Büyük Ödülü'' paylaştı.

Woody Allen'ın yönettiği, "Midnight in Paris" adlı filmin yarışma dışı gösterimiyle 11 Mayıs'ta başlayan 64 Cannes Film Festivali, Fransız sinemacı Christophe Honoré'un ''Les Bien-aimes'' adlı filmiyle sona erdi.

Festivalde Amerikalı yönetmen Robert de Niro'nun başkanlığını yaptığı jüri, Büyük Ödüle ''Bir Zamanlar Anadolu'' ve ''Le gamin au vélo'' filmini layık gördü. Jüri ödülü, Française Maeiwenn'in "Polisse" isimli filmine verildi, en iyi senaryo ödülünü Joseph Cedar'ın "Footnote" isimli filmi aldı.

Festivalde en iyi yönetmen ödülünü, Danimarkalı Nicolas Winding Refn, "Drive" isimli filmiyle kazandı. En iyi erkek oyuncu ödülünü ise Fransız Jean Dujardin, "The Artist" isimli filmdeki performansıyla aldı.

En iyi kadın oyuncu ödülüne Amerikalı Kirsten Dunst'ın "Melancholia" filmindeki rolüyle layık görüldüğü festivalde, ilk yönetmenlik tecrübesinin ödüllendirildiği Altın Kamera ödülünü de Pablo Giorgelli, "Las acacias" filmiye kazandı.

En iyi kısa film dalında ödülü, Maryha Vroda'nın çektiği "Cross Country" aldı, Belçikalı Wannes Destoop, "Maillot de bain 46" isimli kısa filmi ile mansiyon ödülü ne layık görüldü.

BİR ZAMANLAR ANADOLU

Yapımcılığını Zeynep Özbatur Atakan'ın üstlendiği, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Muammer Uzuner, Ahmet Mümtaz Taylan'ın baş rollerde yer aldığı filmin çekimleri Keskin'de yapıldı.

Bosna Hersek ve Türkiye ortak yapımı olan ve Eurimages tarafından desteklenen film, bir doktor ve bir savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini anlatıyor.  Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki'nin yaptığı, 2 saat 35 dakika süren filmin senaryosunu, Ercan Kesal, Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan yazdı.

CEYLAN: "BEKLEMİYORDUM"

Ödülü almak üzere sahneye çıkan yönetmen Nuri Bilge Ceylan ise, teşekkür konuşmasında "Festivalde, filminin en son gösterilen film olması ve jürinün yorgun olacağından dolayı ödül kazanmayı beklemediğini" söyledi. Ceylan konuşmasının devamında jüri üyelerine, filmin oyuncularına yapımcısına bu ödülden dolayı teşekkür etti.

CEYLAN'IN CANNES MACERASI

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ''Bir Zamanlar Anadolu''da filmiyle 5. kez Cannes Film Festivali'ne katıldı. Ceylan'ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı. Ceylan'ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes'da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı ''Uzak'' filmiyle 2003'te ''Büyük Jüri Ödülü''nü kazandı.

Ceylan, 2006'da ''İklimler'' isimli filmiyle Cannes'da ''FIPRESCI'' ödülüne layık görüldü, son olarak 2008 yılında, ''Üç Maymun'' filmiyle festivalde en iyi yönetmen seçildi. Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer aldı.
Cannes Film Festivali ödül kazananların listesi:
Altın Palmiye: Tree of Life - Terrence Malick
Jüri Büyük Ödülü: Bir Zamanlar Anadolu'da (Nuri Bilge Ceylan) ve Le gamin au vélo (Jena-Pierre ve Luc Dardenne)
En İyi Yönetmen: Nicolas Winding Refn, Drive
En İyi Erkek Oyuncu: En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin, Artist
En İyi Kadın Oyuncu: Kirsten Dunst, Melancholia
En İyi Senaryo: Footnote Joseph Cedar
Jüri Özel Ödülü: Polisse Yönetmen: Maiwenn
Altın Kamera (Camera d'Or): Las Acacias (Yönetmen: Pablo Giorgelli)
Kısa Metraj: Cross Country (Yönetmen: Maryna Vroda)

ANKARA- EmekDunyasi.Net/Ajanslar