27 Temmuz 2011, Çarşamba

Hopa festivali Metin Lokumcu'ya adanacak

Hopa'da 12-13-14 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan "8. Hopa-Kemalpaşa Halk Festivali", bu yıl polisin kullandığı gaz bombası sonucu hayatını kaybeden Metin Lokumcu'ya adandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs'ta gerçekleştirdiği mitingde yaşanan olaylar ve bu olaylarda polisin kullandığı gaz bombası sonucu emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun hayatını kaybetmesi sonrası gelişen protestoların ardından gözaltı ve tutuklamalarla yatıp kalkan Artvin'in Hopa İlçesi, şimdi ilçede düzenlenecek festivale hazırlanıyor. 12-13-14 Ağustos tarihleri arasında ilçede düzenlenecek, "8. Hopa-Kemalpaşa Halk Festivali", Festival Tertip Komitesi tarafından bu yıl yaşamını yitiren Lokumcu'ya adandı. Ülkenin dört bir yanında termik santrallere, nükleer santrallere, hidroelektrik santrallere karşı doğayı ve yaşamı savunanların buluşacağı festivalde, düzenlenecek paneller, konserlerin yanı sıra önemli kültür-sanat aktiviteleri yer alıyor.

Festival hazırlıklarına ilişkin tertip komitesi tarafından yapılan açıklamada etkinlikler ve festival programı hakkında şu ifadeler yer aldı: "Hopa-Kemalpaşa halkının kendi emeği, dayanışması ve kolektif üretimi ile örgütlediği sponsorsuz, fonsuz Kemalpaşa Halk Festivali 8. yaşına girdi. Festival halkın ilerici kültürel değerlerini yaşatırken Hopa-Kemalpaşa halkı sorunlarını, taleplerini ve mücadele gündemini Festivale taşıdı. Her yıl Festival'de tartışmalar, eyleme, direnişe, mücadeleye dönüştü. Bu yıl da ülkenin dört bir yanında termik santrallere, nükleer santrallere, hidroelektrik santrallere karşı doğayı ve yaşamı savunanlar festivalde buluşuyor. Sokaklarda, mahkemelerde, basında, üniversite kürsülerinde haklarını; halkın haklarını savunanlar buluşuyor. Gazeteciler, hukukçular, aydınlar, bilim insanları halka buluşuyor. Sanatçılar halkla buluşuyor; sanatsal üretimlerini bölgede gerçekleştiren yerel sanatçılarla, amatör gruplarla, Halkevlerinde sanatı öğrenmeye, birlikte üretmeye çalışanların kurduğu çocuk koroları, halk oyunları ekipleri, tiyatro gruplarıyla sahneyi birlikte kurup türküleri, şarkıları birlikte söylüyoruz."

ARTVİN-DİHA