09 Nisan 2012, Pazartesi

'EMEK'siz festival olur mu?

Uluslararası İstanbul Film Festivali tüm yoğunluğu ile devam ediyor. Daha önceleri festivalin kalbi olan Emek Sineması ise iki yıldır festivalden uzak, kendi kaderine terk edilmiş halde, sessiz, sinemasız bekliyor!

Emek Sineması İstanbul Film Festivali ile birlikte birkez daha gündeme geldi. Eskiden festivalin kalbi olan ‘Emek’ yapılandırma projesi adı altında iki yıldır atıl duruma getirildi.

Beyoğlu’ndaki Cercle d'orient binasındaki yeniden yapılandırma projelerinin sahibi Kamer İnşaat “Emek’i yıkmayacağız, aynı formu koruyarak üst kata taşıyacağız” açıklamasını yapsa da Emek sinemasını yaşatmak isteyenler kaygılı.

Çağla Pınar Tunçel, Yönetmen Halil Yücer ve İsa Çakır Emek Sineması’nın akıbetine dikkat çekmek için yeni bir belgesel hazırladı. Sosyal medya aracılığı ile yayınlanan belgeselde mimar, sanatçı, hukukçu ve gazeteciler Emek’in yerli yerinde korunabileceğini ve korunması gerektiğini söylüyorlar.

Belgesel izleyiciye, “Beyoğlu'ndasınız yeni açılan sergiyi şöyle bir gözden geçirip karşıdaki dondurmacıdan karamelli dondurma yiyerek sokak müzisyenlerinin arasından geçersiniz. Bir şey atlamadınız mı? Bugün dev perdesinde koltuklara gömülü İstanbul Film Festivali'nin en güzel filmlerini Emek Sineması'nda izlemeyecek miydiniz?” sorusunu yöneltirken ‘Emek’ için de mücadele çağrısı yapıyor.

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/30574/20303152/1/-emek-siz-film-festivali-olur-mu.aspx

 

İstanbul-EmekDunyasi.Net

Anahtar Sözcükler