11 Nisan 2012, Çarşamba

Erzurum'da tiyatro oyununa belediye yasağı

Erzurum Belediyesi, Tiyatrokare’nin “Onca Yoksulluk Varken” adlı oyununun şehirde sahnelenmesine izin vermedi. Gerekçe olarak, dekorda bulunan "Kahrolsun Faşizm" yazısının gösterildiği bildirildi.

Tiyatrokare’nin kurucusu Nedim Saban, Emile Ajar’ın aynı adlı romanından uyarlanan “Onca Yoksulluk Varken” oyununu Erzurum’da sahneleyemedi. Fransa’nın Arap mahallelerinden birinde, bedenlerini satmak zorunda kalan kadınların çocuklarına evini açan bir Musevi kadının öyküsünü konu alan oyunun sahnelenmesine, belediyenin izin vermediği belirtildi.

‘YILLARDIR OYUNCULAR FİŞLENİYOR’

Nedim Saban, oyuna salon verilmeme nedeni olarak dekordaki “Kahrolsun Faşizm” yazısının gösterildiğini söyledi. Saban, “Sonunda bu da oldu, bir oyun dekoru nedeniyle baskı gördü. Yani dekor sansürlendi! Halen Anadolu’da oyunculardan sabıka kaydı soran bir düzen var. Oyun metinleri isteniyor. Yıllardır Anadolu’da oyuncular fişleniyor”  dedi.

ONCA YOKSULLUK VARKEN

"Onca Yoksulluk Varken", Fransa'da en saygın edebiyat ödülü olan Goncourt ödülüne layık görülmüştü. Bir yazara ömür boyunca sadece bir kez verilen ödülü ilk romanıyla alan Romain Gary, sözkonusu başyapıtını Emile Ajar adıyla sunarak, ikinci kez ödül almış ve sanat dünyasını çok şaşırtmıştı.

Bir Arap çocuk ile bir Musevi kadının dostluğu üzerine kurulu olan oyun için eleştirmenler, “Derin bir hayat felsefesine sahip” yorumunu yaparken. Oyunun "umut" ve "yaşama sevinci" aşılayan, ağlatırken yer yer güldüren bir içeriğe sahip olduğu biliniyor.

Oyunda başrolü, Rüçhan Çalışkur oynarken diğer rollerde ise Gökçer Genç, Rami Çakır, Halit Karaata, Soner Ansal bulunuyor.

 

EmekDunyasi.Net/ Hürriyet