15 Nisan 2012, Pazar

Altın Lale ödülü siyasi tutuklulara

31. İstanbul Film Festivali’nde ‘Altın Lale’ ödülünü alan ‘Tepenin Ardı’ filminin yönetmeni Alper, ödülü cezaevindeki siyasetçi, belediye başkanları, gazetecilere ve Büşra Ersanlı’ya atfetti.

31. İstanbul Film Festivali dün akşam Lütfi Kırdar Sergi Sarayı’nda yapılan törenle son buldu. Törenin sunuculuğunu yapan Mehmet Ali Alabora, festival süresi içinde hayatını kaybeden  sinema dünyasının önemli isimleri Ekrem Bora, Meral Okay ve Claude Miller’ı andı.

En İyi Film Emin Alper’in ‘Tepenin Ardı’na değer görülürken Zeki Demirkubuz’un yeni filmi ‘Yeraltı’ geceden; En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü ve En İyi Erkek Oyuncu (Engin Günaydın) olmak üzere dört ödülle ayrıldı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise ‘Şimdiki Zaman’ filmindeki rolüyle Sanem Öge’ye gitti.

ÖDÜL, CEZAEVLERİNDEKİ SİYASİ TUTUKLULARA

Filminde hayali bir düşman yaratan bir ailenin başından geçenlere odaklandığını anlatan Alper şöyle konuştu: “Ben gözümü açtığımdan beri iç ve dış düşmanlarla çevrili olduğumuzdan söz edilir hep. Bu nedenle bana esin kaynağı olan bütün bu düşmanlarıma teşekkür ederim.” Ödülünü başta parmaklıklar ardında olan hocası Prof. Büşra Ersanlı’ya adayan Alper, “Aynı zamanda ödülü cezaevindeki siyasetçi, belediye başkanları, gazetecilere ve geçen haftalarda kaybettiğim babama da adıyorum”dedi.

AYDIN, SÖZLERİNİ KÜRTÇE TERCÜME ETTİ

Onat Kutlar adına verilen Jüri Özel Ödülünü alan “İz” filminin yönetmeni Tayfur Aydın ise “Bu ödülü kendi toprağına gömülemeyen bütün insanlara adıyorum” dedi ve ardından sözlerini bir de Kürtçe tekrar etti.

Yönetmen Demirkubuz Radikal Halk Ödülü’nü alırken, “Benim korsancı arkadaşlarım var. Kader ve Masumiyet filmlerimde en çok aranılan filmler olduğunu söylerdi. Yıllar geçti. Korsan sayesinde halk beni de keşfetti” diyerek salondakileri güldürdü.

Gecede ödül veren geçen yılın En İyi Kadın Oyuncu ödülü sahibi Nazan Kesal ise bugün saat 16.30’da gerçekleşecek olan Emek Sineması eylemini hatırlatarak eyleme çağrı yaptı. Gecede Barbaros Erköse de klarnet taksi sundu.

EmekDunyasi.Net/ANF