15 Nisan 2012, Pazar

Grup Yorum Emek Dünyası'na konuştu:

'Salonlar, açık hava tiyatroları bize artık yetmedi'

Grup Yorum, ikinci büyük halk konserini Bakırköy'de düzenledi. Grup Yorum konserine katılan yüz binlerce insan"ON'ların Türküsünü" söyledi. Grup Yorum üyesi Caner Bozkurt ve büyük halk konserine türküleri, şarkıları ve şiirleriyle destek veren Hüseyin Turan, Aynur Doğan, Aylin Aslım ve Nihat Behram Emek Dünyası'na konuştu.

İSMAİL YILDIRIM

Protest müziğin öncülerinden Grup Yorum, Bağımsız Türkiye Konseri'nin ikincisini Bakırköy'de verdi. "ON'ların Türküsü" başlığıyla düzenlenen ücretsiz halk konserinde Grup Yorum'a sanatçı dostları Zülfü Livaneli, Aylin Aslım, Hüseyin Turan ve Aynur Doğan 4'er şarkıyla eşlik etti.

Bakırköy Halk Pazarı Alanı'nda düzenlenen konser; ücretsiz olmakla birlikte, İstanbul'un en ücra köşelerinden, en merkezi yerlerine kadar, her kesimden insanın, Anadolu'nun dört bir yanındaki işçilerin, öğrencilerin, yoksulların; hatta yabancı ülkelerde yaşayan Türkiyeliler'in katılımı ile gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 150 bin kişinin bir araya geldiği konser alanında bu yıl yaklaşık 200 bin kişi katıldı.

Grup Yorum'a ve konsere destek veren sanatçılara konserin hazırlık aşamalarını ve duygularını sorduk;

Caner Bozkurt, Grup Yorum Elemanı:

Bizim amacımız çok geniş kitlelere ulaşmak ama sadece bir konser olarak bakmıyoruz bugüne. Biz 200 bin 300 bin kişilik hedefler önümüze koyuyoruz çünkü bağımsız Türkiye düşümüz var. Bağımsız Türkiye’yi de bu ülkenin ezilenleriyle beraber kuracağımızı düşünüyoruz. Onun için gün ve gün kitleselceğiz ve  milyonlara ulaşacağız diyoruz.

Grup Yorum 27 yıllık bir grup, halkın bugüne getirdiği bir grup. Artık küçük salonlar, açık hava tiyatroları bize yetmemeye başladı. Onun için bir stadyum konseri kendini dayattı bize. 2010’da büyük bir stadyum konseri gerçekleştirdik. Bunun dışında, hem biz gücümüzü gördük, hem de Türkiye’de ezilen halklar ve işçiler gördüler ki biz istersek onbinlerle, yüzbinlerle bir araya gelebiliyormuşuz. Bunun kanıtı olarak alan konserleri düzenlemek istedik. Bugün bu konserin ikincisi olacak ve bundan sonrada daha da kitleselleşerek bu konserlere devam edeceğiz.

Burada gördüğünüz bütün görevliler, çalışanların hepsi gönüllü Grup Yorum dinleyicileridir. Buradaki arkadaşların hiç birisi kişisel çıkar ve menfaat  gözetmeden bu kadar şeyi yapıyorlar. Onlar olmasa biz bu konseri yapamazdık.

Hüseyin Turan:

Çok onur duyuyorum burada olmaktan. Çünkü 27 yıllık geçmişi olan bir grup ve çok köklü bir geleneği var. Grup Yorum solun önemli bir temsilcisi ve solu gerçekten ayakta tutan bir grup. Bizlerde her yıl bunu bir gelenek haline getirdik ve buraya katılmaya devam edeceğiz.

Nihat Behram:

Emperyalizme karşı Türkiye’nin bağımsızlığı için tek yumruk olma duygusuyla buradayız. Buraya toplanmış olan 200 bin insanla, bir arada olmak için, halkın acısını dile getirmek için ve ülkemizi gasp etmiş gerici anlayışa karşı buradayız. Burada olmak çok heyecan verici. Çoğala hedefimize ulaşacağız.

Aylin Aslım:

Grup Yorum’u çocukluğumdan beri dinliyorum. Benim için çok şey ifade ediyor burada olmak. Hayatımın fonunda olan müziklerdi Grup Yorum’un şarkıları. Birkaç sene önce gruptakilere tanıştık ve arkadaş olduk. Hem arkadaş olarak seviyorum, hepsi harika insanlar. 25-30 yıllık bir geçmişi burada kutlamak benim için önemli. Yüz binlerce insanın karşısında şarkı söylemek hiç alışkın olduğum bir duygu değil. Çok heyecanlandım o yüzden.

Aynur Doğan:

Grup Yorum’la daha önce birkaç albümde beraber çalışmıştık. Yorum duyarlı ve en çok cesareti gösteren bir müzik grubu. Grup Yorum aynı zamanda bir duruştur, dolayasıyla bu süreçte onlara ihtiyacımız var. Buradaki hava gerçekten muhteşem,  yüz binlerce kişi karşısında şarkı söylemek çok heyecan verici.

İstanbul- EmekDünyası.Net/