22 Eylül 2012, Cumartesi

Altın Koza'da kısa metrajlı filmlerin kazananları belli oldu

Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Öğrenci ve Akdeniz Ülkeleri olarak düzenlenen kısa metrajlı film yarışmasının sonuçları açıklandı.

Adana'da düzenlenen 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılan Ulusal Öğrenci Filmleri ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nın sonuçları açıklandı.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nın jürisinde, Sanat Yönetmeni - Yönetmen Veli Kahraman, Canlandırma Yönetmeni Lamia Karaali, Yönetmen Türkan Derya, Yapımcı - Sinema Yazarı Nadir Öperli ve Oyuncu Nesrin Cavadzade yer aldı.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'na, iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinin sinema ve televizyon bölümlerine devam eden öğrenciler katılabilirken, yarışmaya bu yıl çeşitli üniversitelerden 170 eser ile başvuruldu. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda her dört dalda 'En İyi Film' seçilen esere 7.500 TL ödül veriliyor. Yine finale kalan her film için de 500 TL 'lik gösterim bedeli ödenecek.

Buna göre Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nın en iyiler şöyle: "En İyi Kurmaca: Kapı / Yönetmen: Nazire Taş / Mersin Üniversitesi, En İyi Canlandıma: Tersyüz / Yönetmen: Tuğçe Özdemir / Anadolu Üniversitesi, En İyi Deneysel: Kafes / Yönetmen: Oğuzhan Akalın / İstanbul Bilgi Üniversitesi, En İyi Belgesel: Ben, Sen, O.../ Yönetmen: Zeynep Oral / Yaşar Üniversitesi ve Dom / Yönetmen: Halil Aygün / Erciyes Üniversitesi"

AKDENİZ KISA FİLMLERİ

Akdeniz ülkelerindeki yönetmenlerinin katılabildiği ve filmlerin yine, 'Kurmaca', 'Belgesel', 'Canlandırma' ve 'Deneysel' olmak üzere, dört kategoride değerlendirildiği yarışmaya, bu yıl değişik ülkelerden toplam 467 film başvurdu. Bunlardan 64'ü yarışmaya hak kazandı. Yarışmanın Jürisi'nde Fransa Marsilya Film Festivali'nden Anaelle Bourguignon, İtalya'dan film yönetmeni ve yapımcı David Maria Putort, Estonya'dan canlandırma film yönetmeni Priit Tender, Yunanistan Greek Film Center Kısa Film Bölümü'nden Paola Starakis ve Türkiye'den oyuncu Devin Özgür Çınar yeraldı. Yarışmada her dalda en iyi film seçilen eser, 10.000 TL ile ödüllendirilirken, yarışmanın sonuçları ise şöyle: "En İyi Belgesel: Makine İnsan / Yön: Alfonso Moral - Roser Corella / İspanya, En İyi Canlandırma: Buzlu Çikolata Faresi / Yön: Donato Sansone / İtalya, Canlandırma Dalında Jüri Özel Ödülü: Gözlükler / Yön: Nadia Rais / Tunus, En İyi Deneysel: Buhar / Yön: Abdurrahman Öner / Türkiye, Deneysel Dalında Jüri Özel Ödülü: Kaynak A.B.D / Yön: Armağan Pekkaya / Türkiye, En İyi Kurmaca: İstersen Babama Sor / Yön: Helli Hardy / İsrail"