12 Nisan 2010, Pazartesi

Polonya’daki dengeleri alt-üst eden kaza

Devletin en üst düzey yetkililerini taşırken Rusya’da düşen uçak, Polonya’da siyasi hesapları da alt üst etti. Devlet başkanı Kaçinski ile birlikte başkanlığa aday iki lider daha yaşamını yitirdi.

Polonya, Devlet Başkanı Leh Kaçinski ve eşi ile birlikte üst düzey siyasilerin de aralarında bulunduğu toplam 96 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının şokunda. Başkent Varşova’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde toplanan binlerce kişi ellerinde mumlar ve çiçeklerle kayıpları andı. Ülke çapında kazada yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı, sirenler çaldı, bayraklar yarıya indirildi. Polonya'ya dünyanın her yanından taziye mesajları yağdı. Ülkede bir haftalık milli yas ilan edildi.

PUTİN'DEN AÇIKLAMA

İkinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelen Katin Katliamı kurbanlarını anmak için Rusya’ya giden Polonya’nın üst düzey isimleri Rusya Başbakanı Vladimir Putin tarafından davet edilmişti. Buluşma, Varşova-Moskova arasında ilişkilerin iyileşmesi yönünde bir adım olarak kabul ediliyordu. Kazanın meydana geldiği Smolensk kentine giden ve orada Polonya Başbakanı Donald Tusk ile bir araya gelen Putin, Polonya halkının acısını paylaştığını açıkladı. Putin, “Bu çok korkunç bir trajedi. Bu tabii ki en başta Polonya ve Polonya halkı için büyük bir trajedi, ancak bizim için de öyle. Onlarla üzülüyoruz, onlarla birlikte aynı acıyı hissediyoruz. Rusya Başbakanı olarak taziyelerimi iletiyorum. Moskova’da kurulan komisyon, hayatını kaybedenlerin yakınlarına yardım etmek için elinden geleni yapacaktır. Dualarımız onlarla" dedi.

"HAYAT DEVAM EDECEK"

Başkanlık uçağının düşmesi, Polonya’da yalnızca büyük bir üzüntüye neden olmadı, aynı zamanda siyasi arenada da önemli bir boşluk yarattı. Kazada hayatını kaybeden isimler arasında merkez bankası başkanı, genelkurmay başkanı, milletvekilleri, meclis başkan yardımcısı, çeşitli bakanlıkların müsteşarları, kuvvet komutanları da bulunuyor. Liberal Yurttaş Platformu’nun Meclis Grup Başkanı Grzegorz Schetyna bu boşlukların bir an önce giderileceğini belirterek, “Şu anda siyaset yapmak çok zor, ancak hayat devam edecek. Devletin normal işlediğini göstermek istiyoruz, ancak anma ve dualar için de zamana ihtiyacımız var. Bütün formaliteler bir süreç içinde yerine getirilecek. Endişeye gerek yok" şeklinde konuştu.

YENİ DEVLET BAŞKANI KİM OLACAK?

Polonya'daki yasal düzenlemeler, yeni devlet başkanının 20 Haziran’a kadar seçilmesini öngörüyor. Ulusal-muhafazakâr cephede yer alan Adalet ve Hukuk Partisi, ikiz kardeşi ile birlikte partiyi kuran Leh Kaçinski'ye bir süre önce devlet başkanlığına bir kez daha adaylığını koyması teklifinde bulunmuştu. Kaçinski’nin hayatını kaybetmesinin ardından, aynı görev için ikizi, eski Polonya Başbakanı Yaroslav Kaçinski’nin aday gösterileceği iddiaları ortaya atılıyor. Ancak bu iddialar henüz kesinlik kazanmadı. Kazada Leh Kaçinski ile birlikte, devlet başkanlığına aday olmasına muhtemel gözüyle bakılan iki kişinin daha yaşamını yitirmesi, Polonya’da siyasi dengeleri değiştirdi. Kazanın ardından Meclis başkanı olarak devlet başkanının görevlerini geçici olarak üstlenen Bronislav Komorovski, Liberal Yurttaş Platformu’nun devlet başkanlığına aday gösterdiği isim. Konuyla ilgili açıklama yapmayan Komorovski, matem günlerinde siyasi görüş ayrılığının söz konusu olmayacağını belirtti ve “Bugün, ulusal dram nedeniyle birlikteyiz, yan yanayız. Bugün sol sağ ayrımı yok. Düşüncelerim ve dualarım yakınlarını kaybeden insanlarla, özellikle de devlet başkanının ailesi, kızı ve kardeşiyle. Ülkemizin bu zor gününde birlik olmamıza izin verin…” dedi.

(dw)

Anahtar Sözcükler