11 Haziran 2010, Cuma

Emek Sineması için yürüyüş yapıldı

"Emek Sinemasını Yıktırmıyoruz Platformu", Emek Sinemasının da içinde bulunduğu birçok yerin yıkılmasına neden olacak olan kentsel dönüşüm projesini yürüyüşle protesto etti.

Beyoğlu Belediyesi tarafından kentsel dönüm projesi kapsamında Emek Sineması'nın yıkılması kararına karşı, Beyoğlu Belediyesi önünde toplanan "Emek Sinemasını Yıktırmıyoruz Platformu" ve İstanbul Kültür Sanat Varteyesi üyeleri açıklama yaptı. "Emek bizim İstanbul bizim", "Beyoğlu avanta kokuyor", "Misbah ruhsat verme" yazılı pankart ve dövizler açan grup sık sık , "Sermaye İstanbul'dan defol", " Lavanta değil avanta", " İstanbul bizim emek bizim" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan sinema yazarı Senem Aytaç, planlanan projenin bir rant projesi olduğunu söyledi. İstanbul 9. İdare Mahkemesinin aldığı yürütmeyi durdurma kararının yürüttükleri mücadele sonunda elde edilmiş bir kazanım olduğunu belirten Aytaç, "Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Yenileme Kurulu üyelerini bugün burada bizlerle yüzleşmeye davet ediyoruz. Bizler, Tarlabaşı'nda, Fener-Balat-Ayvansaray'da, Süleymaniye'de ve Beyoğlu'nda hayatımızda telafisi güç veya imkansız zararlar doğuran kentsel dönüşüm projelerine karşı mücadele edenler olarak hepimiz bilirkişiyiz. Belediyelerin, Kültür Bakanlığı'nın ve şirketlerin 'soylulaştırarak' el koymaya çalıştığı şehrimize, sokaklarımıza, sinemalarına ve hayatımıza sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup sloganlarla İstiklal Caddesi'nde bulunan Emek Sineması'nın önüne kadar yürüdü. Etkinlik müzik dinletisiyle son buldu.

İstanbul - DİHA