30 Kasım 2010, Salı

MEDİZ'den medyaya cinsiyetçilik uyarısı

Kadınların Medya İzleme Grubu (MEDİZ) son olarak İbrahim Tatlıses'in bir kız çocuğuna yönelik söylemiyle gündeme gelen medyada cinsiyetçiliğin, hala medya kuruluşları tarafından suç olarak görülmemesini eleştirerek, "Kadınları reyting-tiraj aracı yapmayın" uyarısında bulundu.

Kadına yönelik her türlü cinsiyetçi söylemden arınmış bir meyda için yola çıkan MEDİZ, "Yumruk atan, kalem kıran, silah sıkan, eylem ve söylemlere ve İbrahim Tatlıses'e dair" başlıklı yazılı bir basın açıklaması yayınladı. MEDİZ, kadınlara yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini anlamak için, eylem ve söylemleriyle her daim olumsuz bir figür olarak, kendini gösteren İbrahim Tatlıses son olarak bir kız çocuğuna yönelik cinsiyetçi hitabıyla medya gündemini işgal ettiğine dikkat çekti. Cinsiyetçi söylemin ardından ise özür dilemeyen Tatlıses'in üstüne üstlük kendisini eleştiren kadın gazeteci Balçiçek İlter'i arayarak "O kalemler kırılır" diyebilme cüretini gösterdiğine vurgu yapılan açıklamada, bunun suç olduğu ve cezalandırılması gerektiğine işaret etti. MEDİZ açıklamasında, " İbrahim Tatlıses yaygın bir tepki görmediği gibi bu son icraatıyla da medyada sıklıkla yer almaya devam ediyor. Kötü söz sahibini bağlar deyip geçebilir miyiz? Kadın-erkek eşitliğini zedeleyen her türden söylem ve eylemin kadınlara yönelik şiddet ve kadın cinayetleri sarmalını açıkça beslediği görülmüyor mu? Her tür cinsiyetçi hitap, espri vb. söylem ve eylemleri üretenler kadar, dolaştıran, yaygınlaştıran ve buna göz yuman herkes de bunun vahim sonuçlarına ortak değil midir?" diye sordu.

Kadınların reyting-tiraj kavgasında malzeme olarak kullanılmasını eleştiren MEDİZ, "Tüm bu eylem ve söylemlere ortak olan, karşı çıkmayan herkes kadar bunları reyting-tiraj kaygısıyla defalarca tekrarlayan medyayı da düşünmeye, kadınlara yönelik ayrımcılık ve aşağılama içeren her tür söz, eylem ve faillerine yer vermemeye davet ediyoruz" dedi.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -