03 Ağustos 2011, Çarşamba

Diyarbakır Belediyesi'nin aracı Rize'ye giderse!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl Trabzon'un Çayırbağı Belde Belediyesi'ne hibe ettiği itfaiye aracının sürücüsünün Trabzon'a gelinceye kadar başından geçenler, bu defa olayı konu alan, "Yangın Var" isimli sinema filminin Rize'deki çekimleri sırasında, çekim ekibinin başına geldi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl Trabzon'un Çayırbağı Belde Belediyesi'ne hediye ettiği itfaiye aracının sürücüsünün Trabzon'a gelinceye kadar başından geçenleri konu alan, yönetmenliğini Murat Saraçoğlu'nun yaptığı, başrolünü ise Osman Sonant ve Nesrin Cavadzade'nin paylaştığı "Yangın Var" isimli sinema filminin Rize'deki çekimlerinde ilginç anlar yaşandı. Çekimler sırasında trafiğe kapatılan Cumhuriyet Meydanı'nda park halinde olan ve üzerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yazan 21 plakalı itfaiye aracını gören bazı yurttaşlar, set ekibini soru yağmuruna tutarken, bazı kişiler ise tepki gösterdi.

TABELA HAZIRLANDI

Çekimleri rahat yapamayan film ekibi, filmde kullanılan ve sadece üzerinde "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi" yazısı bulunan araç nedeniyle kendilerine tepki gösterenlere karşı ilginç bir yola başvurdu. Çekimler devam ederken, itfaiye aracı ve çevresine "Dikkat çekim aracıdır" ve "Dikkat film çekimi, yavaş geçin" yazılı uyarı tabelaları asıldı.

'ÖN YARGILAR GEREKSİZDİR'

Filmin başrol oyuncusu Osman Sonant, çok keyifli bir yol filminin çekildiğini belirterek "Bunun yanında iki halkın birbirini tanıma ve anlama sürecini de anlatıyor. Bir takım bazı bilmezlikten kaynaklanan ön yargıların aslında tamamen gereksiz olduğunu ve bu coğrafyada herkesin aslında birbirine benzediği konu ediliyor. Filmin bunu anlatmasının yanında biz bunu gittik gördük" dedi. İnsanların Diyarbakır Belediyesine ait itfaiye aracının burada olmasına bir anlam veremediğini ifade eden Sonant, "Çünkü Rize ile Diyarbakır arasında uzun bir mesafe var. 21 plakalı Diyarbakır Belediyesine ait itfaiye aracı burada dikkat çekti, çekmemesinin de imkânı yok. Bununla ilgili bize sorular soruldu. Bu sorular öfkeye ve tahammülsüzlüğe dönüşmedi. İtfaiye aracının burada ne işi olduğunu anlamaya çalıştılar. Arkadaşlarımız da bunun bir film çekimi olduğunu anlatmaya çalıştılar" şeklinde konuştu.

ARALIK AYINDA VİZYONA GİRECEK

Filmin Yönetmeni Murat Saraçoğlu da, Diyarbakır'da başlayan ve Bingöl, Erzurum, Artvin ve Rize'de devam eden çekimlerin Trabzon'da son bulacağını ifade ederek, "Gerçek bir hikâyeden yola çıktık. Diyarbakır Belediyesi Trabzon'un Çayırbağı Belde Belediyesine bir itfaiye aracı hediye ediyor. Onu almaya giden itfaiyecinin yaşadıkları konu ediliyor. İtfaiye aracına dönüş yolunda bir de genç kız bindiriyoruz. Birlikte bu yolculuğu yapıyorlar. Trabzon'da film güzel bir şekilde bitiyor. Ağustos ayının ortasında film tamamlanacak. Aralık ayında vizyona girecek. Çekim yaptığımız illerde büyük ilgiyle karşılaştık. Bu film barışın dilini de öne çıkaran bir film olacak. Çekim yaptığımız illerde ciddi bir sorunla karşılaşmadık. Rize'de bir vatandaşın 21 plakalı araca yönelik sıradan bir tepkisi olmuş, ancak genel anlamda Karadeniz halkının Kürt halkına yönelik kardeşçe bir bakışının varlığını topyekûn gördük bu film bu kardeşliği daha da gelişmesine katkı sunacaktır" diye konuştu.

2010 yılının Mart ayında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, itfaiye aracı bozulan Trabzon'un Çayırbağı Belde Belediyesi'ne bir itfaiye aracı hibe etti. Aracı almaya giden Karadenizli şoför yol boyunca fıkra tadında olaylar yaşadı. İtfaiye aracı yolda defalarca arandı, bomba ihbarı yapıldı ve şoför rahatsız edildi. Bunun üzerine Yönetmen Murat Saraçoğlu olayın "Yangın Var" adlı film ile sinemaya taşımaya karar verdi ve çekimlerine başladı. Filmdeki hikâyeye göre, Karadenizli, 'Koşman' itfaiye arabasını almak için ilk kez Diyarbakır'a geliyor. Dönüş yolculuğunda ise yanında gizemli bir misafir, önünde sıra dışı bir macera vardır. Bin 200 kilometrelik yolculuk, Koşman'ın ve ona katılan Asya'nın bütün hayatını değiştirir.

GENÇAĞA KARAFAZLI/MUSA YAZICI-DİHA