01 Haziran 2011, Çarşamba

Bağımsızlardan Diyarbakır'da gövde gösterisi

Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayları için yüzlerce araçlık konvoyla şehir turu attı. Blok adaylarının konvoyu, AKP mitingi öncesi adeta gövde gösterisine dönüştü. Kentte Erdoğan'ın mitingi öncesi başlayan protesto gösterileri devam ediyor.

BDP Diyarbakır İl binası önünde bir araya gelen yüzlerce araç yeşil- sarı- kırmızı renkli flamalar, blok bayrakları ve blok adaylarının afişleri ile süslendi. Konvoya Blok adayları Emine Ayna ve Nursel Aydoğan katılırken, diğer adaylar seçim çalışmaları nedeniyle katılmadı. İl binası önünde başlayan şehir turu, kentin bütün cadde ve sokaklarında devam etti. Konvoyda 'demokratik özerklik sizlere selam olsun" anonsları yapıldı. Evlerinin balkonlarına çıkan bazı vatandaşlar ve esnaf konvoyu zafer işaretleri yaparak selamladı.

Bağımsız adayların AK Parti mitingi öncesi gövde gösterisine dönüşen şehir turu, yine BDP il binası önünde son buldu.

KÜRTLER BİRLİK OLUYOR

BDP'nin desteklediği Diyarbakır Bağımsız Miletvekili Adayı Şerafettin Elçi, merkeze bağlı Kilva köyüne yaptığı ziyarette ise, Kürtlerin ulusal birliğinin güçlendirilmesi için önemli adımlar atıldığını söyledi. Elçi şöyle konuştu: "Yıllardır Kürt halkı olarak baskı, zulme, soykırım ve asimilasyona karşı mücadele ediyor, direniyoruz. Biz Kürtlerin ulusal birliği eksikti. Bu görüşme ve konferansla, birliğimizin de gerçekleştiğini müjdeliyorum size. Sistemin kâbusu gerçek oldu. Kürtler birlik oluyor. İnşallah bu zulüm bitecek. 12 Haziran seçimlerinde sizlerin de desteğiyle parlamentoya gidecek, bu haklarımızı savunacağız. Kimler zulüm yaparsa onlar da zulüm görür. Kürtler eski Kürtler değil, artık bilinçlendi ve uyandı. Kürtler onurlu bir mücadele veriyor."

'İŞBİRLİKÇİLER NEREDE'

Diyarbakır bağımsız adaylarından, muhafazakar kişiliğiyle bilinen Altan Tan da, 1925 Kürt isyanının lideri Şeyh Sait'in torunu Şeyh Adnan Cengiz'in de katıldığı Dicle İlçesi'nde düzenlenen mitingde konuştu. Altan Tan sözlerine, Şeyh Sait'in 'Bizim bu değersiz dalların altında idam edilmekten hiçbir korkumuz yok. Tek bir isteğimiz var torunlarımız ve evlatlarımız hayıfımızı yerde bırakmasınlar.' sözlerini hatırlatarak başladı. Şeyh Said dönemindeki isyancıların şu an torunlarının yanında olduğunu belirten Tan, "Peki korucubaşları, işbirlikçiler, sistemin başındakiler nerede?" diye seslendi.

Başbakan Erdoğan'ın Kürtlerin haklarını talep edenleri sürekli hedef haline getirdiğini öne süren Tan şöyle konuştu: "Biz hakkımızı istiyoruz, O 'bunlar Zerdüşttür' diyor. Biz dilimizi istiyoruz, o 'bunlar kadın ve erkek birlikte namaz kılıyor, insanları kandırıyorlar' diyor.  'Kürtçe anadilde eğitim ülkeyi böler' diyen Başbakan'ın yanındakilere sesleniyorum. Bir sefer olsun, yalnızca bir seferliğine halkın yanında, hakkın emrinde durun. Başbakan yanlış yolda. Bu kafa, kafa değil. Bu milletin diline de, dinine de dil uzattığında dikkatli ol."

MİTİNG ÖNCESİ KEPENKLER KAPANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün miting yapacağı Diyarbakır'da polis olağanüstü güvenlik önlemleri alırken başta Bağlar ilçesi olmak üzere şehrin bazı bölgelerinde kepenk kapatma eylemi başladı. Kepenklerin, Başbakan Erdoğan şehirden ayrılana kadar kapalı kalacağı ifade ediliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün miting yapacağı Diyarbakır'da polis olağanüstü güvenlik önlemleri alırken başta Bağlar ilçesi olmak üzere şehrin bazı bölgelerinde kepenk kapatma eylemi başladı. Kepenklerin, Başbakan Erdoğan şehirden ayrılana kadar kapalı kalacağı ifade ediliyor.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Diyarbakır'a gelecek olan Başbakan Tayip Erdoğan'ın mitingi öncesi kentte başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Yoğun polisiye önlemlere rağmen kentin birçok noktasında lastikler yakılarak, yollar trafiğe kapatılırken, gösterilere yönelik polis müdahaleleri sonrasında çatışmalar başladı. Merkez Bağlar İlçesi Dörtyol'da başlayan protesto gösterileri diğer mahallelere de sıçradı. 5 Nisan Mahallesi Lezgin Avcı Caddesi üzerinde bir araya gelen kalabalık bir grup lastik yakarak yolu trafiğe kapattı. Sık sık "Katil Erdoğan" sloganları atan grup, mahalle aralarına zırhlı polis araçların girmesiyle sokaklara dağılarak, polis araçlarını taşladı. Gösteriye tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale eden polisin, gaz bombaları ve tazyikli suyu rastgele sıkması çevredeki yurttaşların tepkisine neden oldu. Mahalle aralarında başlayan protesto gösterileri devam ederken, kentteki gerginlik büyüyor.

Saat 14.00'da Diyarbakır Havaalanı'na inmesi beklenen Başbakan Erdoğan'ın İstanbul programının geç bitmesi nedeniyle Diyarbakır mitingine geç katılacağı öğrenildi. 14.30'da başlayacağı belirtilen Erdoğan mitinginin geç başlayacağı bildirildi.

DİYARBAKIR- EmekDunyasi.Net/Ajanslar

 

Bağlantılı Haberler