13 Temmuz 2011, Çarşamba

İntihal suçlamasını bile "Ergenekon"a attı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, hakkındaki intihal tartışmalarına tepki gösterdi; "İntihal suçlamasının arkasında Ergenekon var" dedi. 2005'te intihalden ceza alan ancak cezası 2010'da YÖK tarafından sessiz sedasız kaldırılan Dinçer, intihal yapmadığını sadece 'kaynak göstermediğini' söyledi.

İntihal tartışması iki gün önce Genel Kurul'da başladı. Aslında hükümet programı görüşülüyordu ama CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce kürsüye çıktı ve sözü akademik hayatta en büyük suçlardan biri olan intihale getirdi. Yani bir kişinin başka kişilerin ifadelerini kaynak bildirmeden kullanmasına. İnce isim vermedi, ama hedefindeki isim yeni Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'di.

2005'TE CEZA ALDI, 2010'DA KALDIRILDI

Çünkü Dinçer, 2005 yılında intihal yaptığı gerekçesi ile "üniversite öğretim mesleğinden çıkarma" cezası almıştı YÖK'ten. Ama o ceza 2010'da bu kez Yusuf Ziya Özcan'ın başkanlığında YÖK Genel Kurulu'nda sessiz sedasız kaldırıldı.

Dinçer, "Bunun bir kurgu olduğu bugün kendi arkadaşlarını yaptığı bir senaryo icabıyla gerçekleştirildiği ve o senaryo sahiplerini de bugün hesap vermekte olduğunu unutarak gelip burada konuşma cesareti gösterirler" dedi.

Dinçer, o akşam Genel Kurul'da sözünü ettiği senaryonun ne olduğunu Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'a açıkladı:

"Ergenekon'un benim müsteşarlıktan alınmam için hazırladığı özel bir projedir. Ben Başbakanlık Müsteşarlığı'na geldiğimde Başbakanlık Müsteşarı'nın oynatmaması gereken taşları oynattım. Kendini devlet yerine koyanları korumadığım için bunlar başıma geldi. Benimle ilgili operasyonu başlatan şu anda içeride, Ergenekon'dan tutuklu olan bir paşa."

KAYNAK GÖSTERMEK ZORUNLU DEĞİLMİŞ!

Dinçer, emniyet ve MİT'ten iddia ettiği o talimatla ilgili bilgi aldığını da savundu ve bir kez daha intihal yapmadığını söyledi.

Dinçer, kitabının 1995'te çıktığını o dönem kaynak gösterme zorunluluğunun olmadığını anlattı. Dinçer, o kitabın sonraki baskıları nedeni ile intihal suçlaması ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

ANKARA-EmekDunyasi.Net/Ajanslar