24 Eylül 2011, Cumartesi

KCK'den Ankara ve Siirt açıklaması

KCK, Ankara'daki TAK saldısırısı ile Siirt'teki gerilla eylemine ilişkin yaptığı açıklamada, TAK'ın bu tarz eylemlerinin Kürtlerin meşru taleplerine zarar verdiğini tepkisinde bulundu. Siirt'te sivillerin hayatını kaybettiği eylemde de "büyük bir zaaf" yaşandığını belirten KCK, olaydan dolayı derin üzüntü duyduklarını belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Ankara'da 3 kişinin ölümüne yol açan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada TAK'ın bu tarz eylemlerinin halkın meşru taleplerine zarar verdiğini belirterek, sakıncalı gördüklerini belirtti ve uyarıda bulundu.

KCK, Siirt'te 4 sivilin hayatını kaybettiği gerilla eyleminde ise "büyük bir zaafın" olduğunu belirterek, suç teşkil eden yaklaşımların yargılama konusu olacağını belirtti. KCK, tüm gerilla birimlerini daha dikkatli planlama yapmaya çağırırken, aksi taktirde yanlış uygulamalardan ilgili komutanlıkların sorumlu tutulacağını belirtti. Açıklamada AKP hükümetinin "teslimiyeti dayatan" politikalarına da dikkat çekilerek, Kürtlere bu hükümetin "faşist uygulamaları"na karşı daha fazla örgütlenme çağrısı yapıldı.

KCK'nin açıklaması şöyle:

AKP KÜRTLERİ TESLİM ALMAK İSTİYOR

"AKP devleti, hiçbir hukuk kuralını tanımaksızın Kürdistan halkına karşı başlattığı topyekun saldırıyı derinleştirmektedir. Kendi hukukunu açık açık çiğneyerek iki aydan beri Önder Apo üzerinde en ahlaksız bir biçimde ağılaştırılmış tecrit işkencesi uygulamakta, halkımızı ve kamuoyunu Önderliğimizin sağlığı ve yaşamından habersiz bırakmaktadır. Bununla birlikte, yasal faaliyet yürütmekte olan Kürdistan halkının demokratik kurumlarına karşı sudan gerekçelerle yönelerek, hedeflediği her kişiyi tutuklamakta ve siyasal soykırımı boyutlandırmış bulunmaktadır. AKP hükümeti, Kürt halkının oy vererek seçtiği belediye başkanlarını ve meclis üyelerini tutuklayarak Kürt halkının iradesini tanımadığını ortaya koymakta ve Kürt toplumunu sindirerek teslim almak istemektedir. Bugün Kürdistan'da bir hukuk devleti kuralları değil, sömürgeci hukuk kuralları sonuna kadar yürürlüğe konularak Kürt Özgürlük Hareketi yok edilmek istenmektedir. Bu konuda kendine güvenmeyen Türk devleti ülke çıkarlarını ABD ve değişik ülkelere peşkeş çekerek Kürt Özgürlük Hareketi'ni bastırmak için destek arayışına çıkmış bulunmaktadır.

TAK KONTROLSÜZ BİR TARZDA YANLIŞ MÜCADELE YÜRÜTÜYOR

AKP, bu hukuksuz ve kural tanımayan etik dışı uygulamalarıyla halkımızın iradesini çiğnemek ve bir tahrik yöntemiyle topyekun savaş konseptini yaygınlaştırmak istemektedir. Bugün Kürdistan'da can çekişen Türk sömürgeciliğinin akıl almaz bir biçimde AKP zihniyetiyle provokatif ve tahrik edici bir tarzla Kürt Halk Önderi'ne dönük uygulamaları karşısında doğru mücadele etmek, başarı açısından büyük önem taşımaktadır. AKP'nin tahriklerinin etkisiyle, sivillerin zarar göreceği eylemler yapmak, AKP'nin tuzağına düşmek olacaktır. AKP'nin bu uygulamaları karşısında tahrik olarak kontrolsüz eylem geliştiren TAK (Teyrêbazên Azadiya Kurdistan) örgütü yanlış bir tarzla mücadele yürütmektedir. Bilinmeli ki, halkımızın haklı ve meşru davası üzerinde gölge bırakan, zarar veren mücadele tarzını AKP hükümeti de istemektedir. Bu tür eylemlerin gelişmesinde bu eylemleri yapanlar kadar AKP'nin tahrik ve provokatif siyasetinin de sorumluluğu vardır.

AKP BÜTÜN KONTROL SINIRLARINI AŞIYOR

KCK veya PKK olarak, TAK yapısıyla hiçbir örgütsel bağımız bulunmamaktadır. Bazıları istediği kadar tersini iddia etsin ama gerçek budur. Tüm Kürtleri bir kefede görmek isteyenler herkesi bir yaparak topyekun saldırmayı hedeflemektedirler. Bizler AKP'nin saldırılarına karşı meşru yollarla bir savunma savaşı ve direnmenin yürütülmesi için her zaman çaba içerisinde olduk. Ancak biz bu yönlü bir çabayı sergilerken, AKP ise imhacı ve tahrikkar siyaset ve uygulama tarzıyla bütün kontrol sınırlarını aşan sonuçlara yol açmaktadır.

TAK'IN EYLEMLERİNİ ONAYLAMIYOR VE SAKINCALI GÖRÜYORUZ

Biz, TAK'ın Ankara'daki eylemini onaylamadığımız gibi, TAK örgütünün bu eylemi üstlendiği açıklamasında belirttiği tarzda eylemlerin sürdürüleceğini çok sakıncalı görüyor, halklarımıza zarar vereceğini belirtiyoruz. TAK yapısını da eğer gerçekten özgürlük mücadelesine hizmet etmek istiyorsa, bu tür eylemleri değil, sivillere zarar vermeyen mücadele tarzlarını esas almaya çağırıyoruz. Açık ki, AKP'nin tahrik üslubu ve Kürt halkına ve siyasetçilerine karşı yürüttüğü kuralsız savaş tarzı, özellikle Önder Apo'dan haber alınamamasıyla derinleştirilen tecrit ve izolasyon beraberinde çok tehlikeli bir durumu ortaya çıkarmakta ve TAK gibi yapıları tahrik ederek savaşı kontrolsüz bir düzeye çıkarmaktadır. AKP'nin bu sorumsuz, kuralsız ve tahrik edici tarzı bu sonuçların ortaya çıkmasından sorumlu olan esas unsurdur.

Biz, AKP'nin dış güçlere yalvarma temelinde elde ettiği yüksek teknolojiye dayanarak savaşı tırmandıran; halkımızın iradesini hiçe sayan; hukuk ve insan haklarını ayaklar altına alan; en son Şemdinli'de görüldüğü gibi insanlarımızı sokak ortasında yargısız bir şekilde infaz eden sömürgeci uygulamalarına karşı, gerillanın doğru çizgideki direnişi, tüm yurtsever Kürdistan halkı ile demokrasiden yana olan çevrelerin ortak toplumsal mücadelesinin zaferi kesinleştireceğine inanıyoruz.

SİİRT'TEKİ OLAY BÜYÜK BİR ZAAFTI

Gerilla, doğru ve meşru eylemlerini yaparken asla ve asla sivil halka zarar vermemeyi büyük bir itinayla gözetmek durumundadır. Bu bağlamda 20 Eylül akşamı Siirt'te gerçekleşen olay, bu konuda büyük bir zaafın olduğunu ortaya koymaktadır. Bu olayda gerillaların dikkatsiz ve isabetsiz bir biçimde yaptıkları yanlıştan dolayı bizzat kendi insanlarımız yaşamlarını yitirmişlerdir. HPG, bir yanlışlık sonucu bu olayın meydana geldiğini ve bu durumdan dolayı halkımızdan ve mağdur ailelerimizden özür dilemiştir. Bu olayda yaşamını yitiren genç insanlarımızın anılarını daha hatasız bir pratiğe ulaşarak yaşatmak gerilla güçleri için bir görev olacaktır.

OLAYDA SUÇ TEŞKİL EDEN YAKLAŞIMLAR YARGILANACAK

Öncelikle bu vahim olayda yaşamını yitiren Zeynep Evin, Nergis Evin, Kevser Çekin ve Nurcan Olgaç'ın ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor ve acılarını paylaştığımızı ifade etmek istiyoruz. Değerli ailelerimizin üzüntüsünü derinden paylaştığımızı ve bu olayın soruşturmaya alınarak suç teşkil eden yaklaşımların yargılama konusu yapılacağından hiçbir kuşku duyulmamalıdır. Aynı zamanda bu olayda şehit düşen Erdal arkadaşın ailesine başsağlığı dileklerimizi ifade etmek istiyor, onların anılarının mücadelenin yükseltilmesinde yaşatılacağı sözünü yineliyoruz.

GERİLLA DİKKAT ETMEZSE, KOMUTANLIK SORUMLU OLACAKTIR

Bizler, bu halk için mücadele yürüten bir hareket olarak hiçbir biçimde sivil insanlarımızın zarar görmesini kabul edemeyiz. Kürt Özgürlük Mücadelesi adına hareket eden bütün birim ve güçlerin buna büyük bir özen göstermesi gerektiği açıktır. Gereken özen gösterilmediği takdirde, hareketimiz ve halkımız zarar göreceği gibi, bu tür eylemlerin AKP'nin tahrik ve imha politikalarına hizmet edeceği bilinmelidir. Bu nedenle bütün ilgili gerilla birimlerinin faaliyetlerinin planlanması ve uygulanmasında büyük bir dikkat ve özenin gösterilmesi gerektiği açıktır. Aksi takdirde ortaya çıkacak yanlış uygulamalardan ilgili komutanlık sorumlu tutulacaktır."

ANF