09 Nisan 2012, Pazartesi

Halkevleri 80.yılını 25 bin kişiyle kutladı

Halkevleri 80.yılını 25 bin kişilik coşkulu bir koronun hep bir ağızdan söylediği eşitlik, barış, adalet ve özgürlük türküleriyle kutladı.

Halkevlerinin uzun süredir hazırlıklarını sürdürdüğü 80.yıl şenliği Türkiye'nin en büyük spor salonunu tıklım tıklım dolduran onbinlerin coşkusuyla umut verici bir etkinlik olarak gerçekleşti. Etkinlik boyunca 55 kişilik grubuyla Anadolu Ateşi, 160 kişilik korist kadrosuyla Halkevleri Çocuk Korosu'nun aralarında bulunduğu 14 grup ve sanatçı, 300 kişilik sahne ekibiyle, ezgilerini karanlığa meydan okuyanlar için seslendirdi. Sahneye sırasıyla, Anadolu Ateşi, Yavuz Bingöl ile Halkevleri Çocuk Korosu, Agire Jiyan ile Diyarbakır Sur Belediyesi Gençlik Korosu, Erkan Oğur ile İsmail Hakkı Demircioğlu, Yeni Türkü ile Şevval Sam, Hayko Cepkin, Bulutsuzluk Özlemi, Volkan Konak ile Melike Demirağ ve Edip Akbayram çıktı.

İLKNUR BİROL: HALKEVLERİ ŞOVENİZME KARŞI KARDEŞLİĞİN, SAVAŞA KARŞI BARIŞIN KÜRSÜSÜ

Açılış konuşmasını Halkevleri Genel Başkanı yaptı. 80 yıldır özgürlük, demokrasi ve halkın hakları için omuz omuza verdikleri yol arkadaşlarını selamlayan Birol, Halkevleri'nin halkın kaderini değiştiren önemli adımlar attığını anlatarak, "Halkevleri 12 Eylül karanlığına karşı Halkın Muhalefet Evi oldu. Sömürgecilere karşı bağımsızlık, şovenizme karşı kardeşlik, savaşa karşı militan bir barış kürsüsü oldu. Kocaeli depreminde bir dayanışma eviydi. Van depreminde çocukların oyun arkadaşı oldu. Doğası için deresi için Hopa'da Metin Lokumcu, Tortum'da Leyla, Sinop'ta Gerzeli bir köylü oldu." Birol bu şenliğin karanlığı yırtacak gücün halkın ellerinde olduğunu gösteremesi için bir işaret fişeği olmasını istedi.

YAVUZ BİNGÖL 160 ÇOCUKTAN OLUŞAN KOROYLA SAHNE ALDI

Halkevleri'nden yetişen Yavuz Bingöl sahneyi 160 çocuğun oluşturduğu Halkevleri Çocuk Korosu ile paylaştı. Halkevleri Çocuk Korosu, Fatsa Çocuk Korosu'nun geleneğini sahneye taşıdı. Çocuklar, Hrant Dink anısına Yavuz Bingöl'le birlikte "Sarı gelin" şarkısını söyledi. Yavuz Bingöl, "Örgütlemişler baharı" şarkısıyla kalabalığı coşturdu.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ SLOGANI HEP BİR AĞIZDAN ATILDI

Agire Jiyan ve Diyarbakır Sur Belediyesi Gençlik Korosu "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganıyla çıktı. Dinleyiciler halaylarını "Şemmamme"yle çekti. Ekibin ezgilerinden sonra, halk için belediyecilik anlayışı için konser alanında olan Diyarbakır Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş'a teşekkür edildi.

Yeni Türkü 80'lere damgasını vuran şarkısını "Maskeli balolar sürüyor" diye anons etti. Ardından Şevval Sam da Yeni Türkü'ye katıldı. Bütün Sinan Erdem onlarla birlikte özgürlük ve demokrasi şarkıları söyledi. Şevval Sam sahnedeyken fonda yer alan Kazım Koyuncu fotoğrafı salondan büyük alkış aldı.

Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy, AKP'nin icraatlerini hatırlatıp, halkın taleplerini sıraladığı konuşmasında AKP'nin gerici, piyasacı, Kürt düşmanı, kadın düşmanı politikalarına karşı meydan okuduklarını söyledi. Ersoy konuşmasında 1 Mayıs'a giderken, Halkevleri'nin mücadele programını anlattı. Oya Ersoy, şunları dile getirdi: "AKP, iktidarını sağlama almak için, mezhepçiliğe, ırkçılığa sarıldıkça, Alevilerin kapısına işaret koydukça, Kürt çocuklarını uçaklarla bombaladıkça, biz Alevisiyle, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle 'Yaşasın halkların kardeşliği' diyeceğiz. Barışın ve kardeşliğin ülkesini kurmak için mücadele edeceğiz."

OYA ERSOY: HRANT'I ANARKEN, MADIMAK'TA, NEWROZLARDA VE 1 MAYIS'TA HEP OMUZ OMUZA

Ersoy şöyle devam etti: Hrant Dink'i anarken, Madımak'a yürürken, Newrozlar'da, 1 Mayıs'larda meydanları doldururken yaptığımız gibi, omuz omuza verip faşizme karşı mücadele edeceğiz.

Milyonlar aç, milyonlar işsiz! Diktatörleri, despotları, faşizmi besleyen kapitalizmi ve bu sömürüyü bütün dünyaya hakim kılmak isteyen emperyalizmi alt edene kadar mücadele edeceğiz. Başbakan'ın söylediği başka, yaptığı başka. Filistin'e dost görünüp, İsrail'e kalkan oluyor. Kaddafi'ye önce selam, sonra işgal ordusu gönderiyor. Daha dün 'dostum' dediği Esad'ı bu gün devirmek için Suriye'de iç savaşı kışkırtıyor. ABD bölgemizi ateşe atarken, AKP yangına körükle gidiyor.

Biz sadece emekçi halkları dost bileceğiz. Halkların özgürlük mücadelesi ve barış için diktatörlerin de, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin de karşısında olacağız. Deniz'lerden, Mahir'lerden aldığımız güçle mücadelemizi büyüteceğiz.

'GÜVENCESİZ VE SENDİKASIZ BIRAKAN SERMAYE KARANLIĞINA KARŞI...'

Emeğimizi ve kimliğimizi yok sayan, bizi güvencesiz ve sendikasız bırakan sermayenin karanlığına karşı; emeğin aydınlık yarınlarını, üretenlerin yöneten olacağı bir dünyayı kuracağız.

Önümüz 1 Mayıs. Karanlığa isyanımız, aydınlık düşlerimiz, özgürlük, demokrasi ve halkın hakları mücadelemiz dört bir yandan alanlara akacak. Coşkumuz, öfkemiz, umudumuz alanlarda buluşacak. Umut direnişle, emek mücadeleyle, halk eviyle buluşacak.

Hopa sokaklarında Tayyip'in zihnine kazıdığımız 'Tek yol sokak tek yol devrim' sloganının, dev bir koronun dilinde bir kavga ve umut ezgisine dönüştüğünü göreceğiz.

'...KAZANANLAR MUTLAKA MÜCADELE EDENLERDİR'

Ve bir kez daha diyeceğiz ki: '...kazananlar mutlaka mücadele edenlerdir.'

Gecenin finali sahne alan şarkıcı ve şairlerin birlikte söylediği Aldırma Gönül ile yapıldı

Sendika.org/EmekDünyası.Net