07 Temmuz 2013, Pazar

Sırrı Süreyya'dan HDK'ya ve Sol'a çarpıcı 'Gezi' eleştirisi

Taksim Hill Otel'de düzenlenen "Gezi Direnişi, Çözüm Süreci ve Türkiye'nin Demokratik Geleceği" başlıklı forum devam ediyor.

İstanbul'da düzenlenen "Gezi Direnişi, Çözüm Süreci ve Türkiye'nin Demokratik Geleceği" başlıklı forumda konuşan Gezi Sürecinin sembol isimlerinden BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyyan Önder, Sol'a ve HDK'ye sert eleştiriler yöneltti.

'SOL TEŞHİS KOYAMAYAN DOKTOR GİBİ'

Solun durumunu "Teşhis koyamayan doktor"a benzeten Önder, bu nedenle tedavi geliştirilemediğini söyledi. 16 yaşından beri solcu olduğunu ifade eden Önder,  "Bizim kadar istikrarlı sıkıcı dünyada başka solcu yok"  dedi ve ekledi 16 yaşında öğrendikleriyle hala gidildiğini" ifade etti.

ANKARA'DA DÜZENLENEN KONFERANSTA OLUŞTURULAN KOMİSYON'UN DÜZENLEDİĞİ FORUM

Ankara'da 25-26 Mayıs'ta düzenlenen Demokrasi ve Barış Konferansı'nda kurulan 3 komisyondan birisi olan "Müzakere, Barışın Toplumsallaşması ve Demokratik Siyaset Komisyonu"nun Taksim Hill Otel'de düzenlediği forumun açılış konuşmasını HDK Yürütme Kurulu üyesi Ender İmrek yaptı. İstanbul'da Gezi direnişinin ardından, şimdi 45 mahallede forumlar geliştiğini ifade eden İmrek, bu forumlarda, ulusalcı, statükocu anlayışların prim yapmadığını, aksine barış, kardeşlik, eşitlikten yana güçlü bir eğilim olduğunu kaydetti. Lice halkına yönelik silahlı saldırının hemen tüm forumlarda ele alındığını belirten İmrek, "elit, Kemalist, statükodan yana" olarak değerlendirilen Kadıköy ve Beşiktaş'ta kitlesel yürüyüşler yapıldığını hatırlattı. İmrek, "Bu gelişim Gezi direnişinin artık başka bir safhaya ulaştığını gösterdi" dedi.

Bu verilerden yola çıkarak bu forumu düzenlediklerini söyleyen İmrek, forumda ortaya çıkan sonuçları derleyen ve mutabakata varılan bir metin açıklanacağını da bildirdi.

'16 YAŞINDAN BERİ SOLCUYUM, O YAŞDA ÖĞRENDİKLERİMLE HALA GİDİLİYOR'

Ardından BDP İstanbul Milletvekili ve Gezi direnişinin sembollerinden olan Sırrı Süreyya Önder, ilk sözü aldı. Sol hareketi değerlendiren Önder, sol hareketin durumunu "teşhis koyamayan doktor" olarak tanımladı ve böylece tedavi geliştirilemediğini söyledi. 16 yaşından beri solcu olduğunu ifade eden Önder, "Bizim kadar istikrarlı sıkıcı dünyada başka solcu yok" dedi. Önder, 16 yaşında öğrendikleriyle hala gidildiğini" ifade etti.

ÖNDER: SOL 'KÜRDOFOBİK' VE 'İSLAMOFOBİK'

Sovyetlerin yıkılışı için "kendimizden başka herkesi suçladık" diyen Önder, dünyanın başka yerlerinde solcuların düşüncelerini revize ettiğini, yenilendiğini kaydetti. Marksizmin yeniden yorumlanmamasını da eleştiren Önder, solun "Kürdofobik" ve "İslamofobik" olduğunu, bu iki alana hiç dokunulmadığını söyledi. Öner, kadın düşmanlığı ve LGBT bireylere dönük düşmanlığı da ekledi.

'KÜRT HAREKETİ DIŞINDA HİÇBİR ÖRGÜT HESAPLAŞMA VE YÜZLEŞME YAŞAMADI, HİYERARŞİ DEĞİŞMEDİ'

YOK'Kürt siyasi hareket dışında hiçbir örgütün hesaplaşma ve yüzleşme süreci yaşamadığını ve hiyerarşinin değişmediğini ileri süren Önder, sorunların büyük çoğunluğunun buradan kaynaklandığını söyledi. Sırrı Süreyya Önder, "Bugün ihtiyaç olunan şey; tam bir tersine Leninizm.

'APOLİTİKLİK TANIMI BİR TERCÜME HATASIDIR 'ANTİPOLİTİK' TANIMI DAHA UYGUNDUR'

Yukarıdan aşağı bilinç götürmeyi literatürden çıkarmak gerekir" dedi. Kitleler için "apolitiklik" tanımını tercüme hatası olarak gören Önder, "antipolitik" tanımının daha uygun olduğunu söyledi. Önder, Gezi'deki insanların antipolitik olduğunu ekledi.

'SOL GEZİ'Yİ ÖNGÖREMEDİ'

Önder, direnişe öncülük edenlerin sol siyasal yapılardan gelen insanlar olduğunu ancak örgütlerin ya da HDK'nin meseleyi öngöremediğini belirtti, "Bizlerden oluşan siyasal yapılarımız niye bunu öngöremedi? Böyle bir mecra var ve biz genişleyemiyoruz. Aldığımız oy çeperi belli, biraz kan bağı hareketine dönüşmüşüz" diye konuştu.

'GEZİ TÜM ÖRGÜTLÜ HİYERARŞİK YAPILARA BİR REDDİYEYDİ'

Direnişin sahiplenilmesi yaklaşımını da eleştiren Sırrı Süreyya Önder, şöyle devam etti: "Gezi tüm bu örgütlü hiyerarşik yapılara bir reddiyeydi. Antipolitik olma politikanın kendisine ya da politik olanın kendisine değil onun sahadaki yüzlerine, temsilcilerine, uygulayıcılarına ve uygulama biçimlerine dairdi."
Önder, direnişin herhangi bir örgüte mal edilemeyeceğini de ekledi.

'HDK'YI GEZİ PARKINI TARİF EDEREK KURMUŞTUK, DURUMUN EN FARKINA VARAMAYAN HDK OLDU'

Önder, HDK'ye ilişkin eleştirilerini şöyle dile getirdi: "HDK'yi Gezi Parkını tarif ederek kurmuştuk. Gezi parkında bugün neler olduysa, Gezi parkına kimler geldiyse, kendileri hakkındaki algıyı kimler yer ile yeksan ettiyse, onların bir araya gelemeyiş sebepleri ne ise bütün bunları tarif eden bir yapılanmaydı HDK. En farkına varmayan HDK oldu. Bu bir körlüktür. Trajik olan da şudur, HDK'nın bütün bileşenlerinin bunun ilk 5 gündeki yükünü çekmesidir. Bu kadar çok emekle bu kadar çok hasıla etmesi buna denilmezse başka bir şeye denilmez."

'ASKERİ VESAYET ARAYAN, CUMHURİYET MİTİNGİ  ARAYAN AKP'NİN HERHANGİ BİR OLUŞUMUNA BAKSIN'

AKP'nin hatayı savunmaya devam ettiğini belirterek, dayatmacı politika ve söylemlerine dikkat çeken Önder, "Kendi kendine yaptıklarıyla kendilerini sıfırlamaya doğru giden bir yönelimin içine soktular" dedi.
Önder, barış sürecinde gelinen aşamaya ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. İmralı'ya giden heyette yer alan, ancak Gezi direnişi sonrası İmralı'ya gidişi AKP Hükümeti tarafından engellenen Sırrı Süreyya Önder, Gezi direnişinin barış sürecine karşı olduğu değerlendirmelerini eleştirdi. Önder, iktidar ile söylemlerin aynı olması durumunda bir yanlışlık olacağına dikkat çekerek, "Askeri vesayet arayan, cumhuriyet mitingi arayan AKP'nin herhangi bir oluşumuna baksın yeter. Kürtler bunu anlayamadı" dedi. Ancak Kürt hareketinin tamamının bu şekilde düşünmediğini söyleyen

'BARIŞ SÜRECİNİ HALKLAR SAĞLAR, BARIŞI HALKLAR  SAĞLAMAMIŞSA YUKARIDAĞA AŞAĞIYA TESİS EDİLECEK BİR  BARIŞIN KALICILIĞI OLMAZ'

Önder, Öcalan ve KCK'den gelen açıklamaların bakış açısını değiştirdiğini kaydetti.
Çözüm sürecinin taleplerinin Gezi Parkı'nda olduğunu söyleyen Önder, "Barışı aslında halklar sağlar. Barışı halklar sağlamamışsa yukarıdan aşağı tesis edilecek bir barışın kalıcılığı olmaz. Birbirini bütünleyecek bir sürecin ve fırsatların eşiğindeyiz. İnanıyorum ki konferasımız bu süreci de tartışarak, sentezleyerek gerçekten bütün siyasal yapılar için aydınlatıcı, yol gösterici bir pusula çıkarabilecektir" dedi.

Foruma İstanbul Milletvekilleri ve HDK Yürütme Kurulu üyeleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel ile diğer HDK Yürütme Kurulu üyeleri, HDP Eşbaşkanı Fatma Gök, gazeteci Nuray Mert, akademisyenler Mehmet Bekaroğlu, Nazan Üstündağ'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

EmekDünyası.Net/ETHA