10 Temmuz 2013, Çarşamba

KCK'de sistem değişimi ve yeni görevlendirmeler

Kandil'de geçtiğimiz günlerde toplanan KONGRA GEL 9.Genel Kurulu'nda KCK sisteminde değişikliğe gidildi ve yeni görevlendirmeler yapıldı. KCK Yürütme Konseyi eş başkanlığına Cemil Bayık ve Bese Hozat getirildi.

KONGRA GEL 9. Genel Kurulu'nda değişikliğe gidilen KCK sisteminde KCK Yürütme Konseyi eş başkanlığına Cemil Bayık ve Besê Hozat getirildi.  162 delegenin katılımıyla 30 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen genel kurulda bölgede çok önemli gelişmelerin yaşandığı vurgulandı ve yeni süreçte izlenecek politikalar belirlendi.

BÖLGEDE YAŞANAN GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ VE İZLENECEK POLİTİKALAR BELİRLENDİ

KONGRA GEL Genel Kurulu'nda KCK Yürütme Konseyi yeniden belirlendi. Abdullah Öcalan’ın yeniden KCK Genel Başkanı seçildiği toplantıda, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan HPG'nin Ana Karargah Komutanı olurken, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığına PKK’nın kurucularından Cemil Bayık ve Bese Hozat getirildi. KONGRA-GEL Eş Başkanlığı'na ise Hacer Zagros ile Remzi Kartal seçildi.

Kürtçenin Kurmancî, Zazaki, Kelhorî, Soranî ve Lorî lehçelerinin yanı sıra Türkçe dilinde kongre ve KCK sözleşmesine bağlılık yemini okundu. "Demokratik ulus ve özgür yaşamı inşa etme" şiarıyla gerçekleşen KONGRA GEL 9. Genel Kurulu, Paris'te suikast sonucu öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin) ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez'e (Ronahi) adandı. Zeynep Kınacı (Zilan) şahsında tüm "devrim şehitleri" ile 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Madımak Oteli'nde katledilen "canlar"ın anıldığı Genel Kurul'da, mücadelede yaşamlarını yitirenlerin anılarının yaşatılacağı ve bağlı kalınacağı sözü yinelendi.

KONGRA GEL Başkanlığı, Kongre Divanı, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Adalet Divanı ve kadın hareketi KJB'nin iki yıllık faaliyet raporlarının okunduğu kongrede, siyasal ve örgütsel durum kapsamlı değerlendirildi. Genel Kurul'da izlenecek politika ve yapılacak çalışmalar da planlanıp gerekli organlar seçildi.

KCK SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Koma Civakên Kurdistan (KCK) sisteminin geliştirilmesinde yaşanan sıkıntı ve yetersizlikler 9. Genel Kurulu'nda ele alınarak en çok üzerinde durulan konulardan biri oldu. KCK sisteminin daha güçlü örgütlendirilmesi ve denetimin daha sağlıklı yapılabilmesi için KCK Genel Başkanlık Konseyi organı oluşturuldu. Yeni dönemde Yürütme Konseyi Başkanlığı'nın eş başkanlık olarak örgütlendirilmesi kararlaştırıldı.

CEMİL BAYIK VE BESE HOZAT KCK YÜRÜTME KONSEYİ'NİN YENİ EŞ BAŞKANLARI

9. Genel Kurul'da PKK Lideri Abdullah Öcalan oybirliğiyle yeniden KCK Genel Başkanlığı'na seçildi. KCK Yürütme Konseyi eş başkanlığına Cemil Bayık ve Besê Hozat seçilirken, iki kadın ve iki erkekten oluşan toplam dört yardımcı da seçimlerle belirlendi. KONGRA GEL eş başkanlığına ise Hacer Zagros ile Remzi Kartal seçildi.

EmekDünyası.Net/DİHA