16 Ağustos 2009, Pazar

Atalay asker aileleri ile görüştü

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la görüşen asker ve emniyet mensubu aileleri, hükümetin ‘Kürt açılımı’nı kabul etmediklerini söylediler.

-----

Polis Moral Eğitim Merkezi'nde yaşamını yitiren ve yaralanan asker ve emniyet mensubu ailelerin üye olduğu dernek temsilcileriyle yapılan görüşme sona erdi. Görüşmeden sonra Rize Şehit Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu açıklamada bulundu. Sözüne “Açılım diye bir şey olamaz” diyerek başlayan Aksu, toplantıda herkesin görüşünü bildirdiğini söyledi. “Kürt açılımı diye bir şey olamaz” diyen Aksu, şunları söyledi:

“Bu memlekette Başbakan, İçişleri Bakanı da, Başbakan da Kürt olmuştur. Hepimiz vatanseveriz. Çünkü tarih boyunca beraber savaştık. Orada Lazı, Çerkezi, Kürdü birlikte yatmaktadır. Yine beraber hareket edeceğiz, bu vatanın bölünmemesi için. Bakan bizim görüşlerimize katılmıştır. ‘Süreç’ diye bir şeyi biz kabul etmiyoruz. Bakanımız bizim görüşümüzü almıştır. Biz görüşlerimizi bildirdik.”

Atalay’a hangi görüşleri bildirdikleri konusunda ise Aksu, “Görüşler bizde kalsın. Karşılıklı bir görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

Bakan Atalay ise yaptığı açıklamada, görüşmeler zincirinin bu halkasında ailelerle görüştüklerini ifade ederek, toplantıya çağrılmadıkları için protesto eden derneklere yönelik “Türkiye’de 265 adet şehit ailesi derneği var. Tabi bunların hepsini birden toplayamıyoruz. Ben mümkün olsa gittiğim bölgelerde onlarla görüşeceğim” dedi.

Yemekte aileleri dinlediğini belirten Atalay, “Tabi gelenler şehit annesi, babası, eşi, kardeşi ve bunların dernekleri, dernek başkanları. Aynı zamanda şehit yakınıdır” diyerek, bu toplantının hassasiyetine işaret etti.

Kendisinin de Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da yaşamını yitiren asker yakınlarıyla yakından ilgilendiğini belirten Atalay, “Bu kolay bir şey değil. Bu duygularla bu süreci konuşuyoruz. Tabi beklentileri talepleri var, hassasiyetleri var, haklılar da. Hepsini dinledik not aldık hepsi söz aldı yazılı görüş veren de oldu. Bunların hepsini değerli görüyoruz. Bu süreçte onların hassasiyetleri bizim hassasiyetimizdir” diye konuştu.

Ailelerin iki tür talebi olduğunu da belirten Atalay, bu taleplerden birinin yürütülen süreçle ilgili hassasiyetler olduğunu, diğerinin ise ailelerin yaşadığı sorunlarla ilgili olduğunu kaydetti./anf