11 Eylül 2010, Cumartesi

"Bizim şehitlermiz ölmedi hala yaşıyor"

12 Eylül askeri darbesinin 30. yıldönümünde Emek ve Demokrasi Güçleri Ankara'da miting düzenlendi. Darbe mağdurlarının da bulunduğu yüzlerce kişi Toros Sokak'tan Abdi İpekçe Parkı'na yürüyüş düzenledi.

"30. yılında 12 Eylül faşist darbecilerinden hesap soracağız" pankartı arkasında yürüyen kitle sık sık "Şehîd namirin", "Kahrolsun MGK", "Yaşasın devrim ve Sosyalizm" sloganları attı. Yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde konuşan Devrimci 78'liler Federasyonu Üyesi Hüseyin Esentürk, 12 Eylül'ün darbecilerinden ve bugün darbenin sürdürücülerinden hesap sormaya devam edeceklerini söyledi.

Referandum gündemine dairde konuşan Esentürk "Mevcut iktidar ve statükocu muhalefet partileri darbelere ve darbecilerce oluşturulan siyasal sisteme karşı gizlenemez bir yakınlık içindedirler" dedi. AKP'nin darbe karşıtı olmadığına dikkat çeken Esentürk, şunları kaydetti: "AKP, emperyalizmin Ortadoğu'ya yönelik askeri müdahalelerini desteklemenin yanı sıra, içerde de Kürtlere karşı bugüne kadar yürütülmüş inkar ve imha politikalarını sürdürerek, çözümsüzlük sürecini derinleştirmiştir. AKP, zorla toplumsal meşruiyet kazandırılmış, darbeci gelenek hesaplaşmak için halkımız adına hesap sormaya niyetlenen bir 'demokrat siyasi iktidar' değildir. Hele darbe karşıtı hiç değildir. Kendisi de darbe ürünüdür."dedi. Esentürkten sonra işkencede öldürülen evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe bir konuşma yaptı. "Bizim şehitlerimiz ölmedi hala yaşıyor. Biz öldürülen çocuklarımızın yolunu bırakmayacağız, mücadelelerini devam ettireceğiz" dedi.

(EmekDunyasi.Net)

Ankara -