16 Ekim 2010, Cumartesi

'SDP ve TÖP'lülerin tutuklanması gözdağıydı'

Sosyalist Demokrasi Partisi ve Toplumsal Özgürlük Platformu üyelerinin, tutuklanan üye ve yöneticilerinin serbest bırakılması talebiyle başlattıkları "Sıra kimde?" eylemleri devam ediyor.

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ve TÖP Sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu'nun da aralarında bulunduğu 13 siyasetçinin ''Devrimci karargâh'' örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmasına karşı başlatılan ''Sıra kimde?'' eylemleri sürüyor. Bu hafta yine Galatasaray Meydanı'nda yapılan eyleme, BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, İstanbul Milletvekilli Sebahat Tuncel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da katılarak destek verdi. "İşte AKP demokrasisi, sıra kimde" pankartının açıldığı eylemde "Tutuklama terörüne son", "Sıra kimde", "Komploya son" dövizleri taşınarak "Komplolar sökmedi sökmeyecek", "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı.

'ORTAK MÜCADELEMİZ SÜRECEK'

BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, toplumsal muhalefet karşı baskıların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, bir yandan devrimcilere karı baskıların sürdüğünü bir yandan da demokrasi söylemlerinin en üst seviyede konuşulduğu bir dönem olduğuna dikkat çekti. Birlikte yaşamayı savunan devrimcilere karşı yapılan baskıları, Kürt sorununa yaklaşımın bir yansıması olarak değerlendiren Kışanak, "Milliyetçiliğe karşı, Kürtlere karşı bu ülkede birlikte yaşamayı savunan devrimciler, sosyalistler susturulmaya çalışılıyor. Operasyon Kürtlerin dostlarına karşı yapılmıştır. Bu zihniyeti kınıyorum. Tutuklanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Ortak mücadele devam edecektir" şeklinde konuştu.

'DEVRİMCİLERİ KENDİ İÇ MESELELERİNDE MEZE YAPAMAZLAR'

Kışanak'ın ardından kısa bir konuşma yapan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da baskılara karşı ortak tavır sergilemek gerektiğini söyledi. 12 Eylül'de yapılan referandumun ardından sosyalistlere komplo ile yönelinmesinin düşündürücü olduğunu belirten Taş, "12 Eylül ile hesaplaşmaktan bahsedenler referandum sabahında devrimcilere karşı saldırıya geçmiş ve 13 arkadaşımızı tutuklamışlardır. Bu 12 Eylül zihniyeti değil mi?" diye sordu. Temelsiz iddialarla insanları cezaevine atıldığını ve sokakta yürüyen her kesin bir gün örgüt üyesi olmaktan tutuklanabileceğine işaret eden Taş Kürtleri tutukluyorlar, sosyalistleri tutukluyorlar, peki bundan sonra sıra kimde. Devlet kendi içindeki hesaplaşmasını gidermek için devrimcileri meze yapamaz" diye kaydetti.

'TÜM MUHALEFETİ HEDEF ALDILAR'

Basın açıklamasını okuyan Juliane Gözem ise "21 Eylül komplosu, SDP ve TÖP'ün birleşmesi dâhil birçok nedenle yapılmıştır. Tüm muhalif güçlere yönelik saldırının bir parçası olarak görüyoruz. AKP ve onun iç içe çalışan ABD'nin emrindeki Fethullah cemaati sosyalistlerin ve demokratların yasal ve açık zemindeki faaliyetlerine bile tahammül edemiyor. Demokrasi güçleri ve sosyalistlerin AKP'nin saldırılarına karşı top yekûn bir direniş göstermediği takdirde, AKP diktatörlüğü dikensiz gül bahçesi kuracak ve emekçi-ezilenlerin mücadelesi ağır bir darbe alacaktır'' diye belirtti.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -

Bağlantılı Haberler