13 Haziran 2011, Pazartesi

Blok Meclis'e 11 kadın vekil gönderdi

Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu bir ilke daha imza attı. Blok meclise 11 kadın vekil göndererek meclisteki kadın kotasını arttırdı.

 

Dün yapılan seçimlerde Meclis'te kadınların temsil oranı bu seçimlerde 2007'ye göre yüzde 56 oranında arttı. Geçen dönem 50 kadın vekilin görev yaptığı parlamentoya dünkü seçimlerle bu dönem için 78 kadın milletvekili girdi. AKP'den 45, CHP'den 19, MHP'den 3 kadın milletvekili seçilirken, Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloku ise 11 kadın milletvekilini parlamentoya gönderdi. Blok'un seçilen kadın adayları şöyle: Sebahat Tuncel, Pervin Buldan, Aysel Tuğluk, Leyla Zana, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Mülkiye Birtane, Ayla Akat Ata, Gültan Kışanak, Selma Irmak, Gülseren Yıldırım.

EMEK, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ BLOĞU KADIN MİLLETVEKİLLERİ

Sebahat Tuncel (İSTANBUL) 1975 Malatya doğumlu. Mersin Üniversitesi Yüksek Okulu Harita Kadastro bölümünü bitirdi. HADEP Kadın Komisyonunda görev yapan Tuncel, İstanbul Esenler HADEP ilçe başkanlığına seçildi. DEHAP İstanbul il başkanlığı kadın komisyonunda görev aldı. DTP kurucu üyesi olarak aynı zamanda merkez yöneticiliği yaptı. Tuncel, DTP Merkezi Kadın Meclisi Sözcüsü iken tutuklandı. Geçen dönem İstanbul'dan milletvekili seçilen Tuncel, serbest kaldı.

Ayla Akat Ata(BATMAN), 1976 Diyarbakır doğumlu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Diyarbakır Barosunda ve İHD Diyarbakır Şubesi  yöneticilik yaptı. Diyarbakır Kadın Platformu'nun kuruluşunda görev aldı. Akat Ata, evli ve 1 çocuk annesidir..

Leyla Zana (DİYARBAKIR)1961 doğumlu. İHD Diyarbakır Şube kurucularından, Yeni Ülke Gazetesi'nin Bölge Temsilcisi. 20 Ekim 1991 seçimlerinde SHP-HEP ittifakında HEP kontenjanından Diyarbakır milletvekili oldu. 1994'te dokunulmazlığı kaldırılarak tutuklandı 2004'te serbest bırakılan Zana, DTK'nın kurucuları arasında.

Emine Ayna (DİYARBAKIR) 1968  doğumlu. Çukurova Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü son sınıfta bırakarak siyasal çalışmalara başladı. Gökkuşağı Kadın Derneği'nin kuruluş çalışmalarında bulundu ve Kurucu Başkanlığı'nı yaptı. Yurtsever Kadınlar Birliği ve Mezopotamya  Kültür Merkezi'nin kuruluş çalışmalarına katıldı. HADEP Adana Kadın Kol başkanlığı, il yöneticiliği, HADEP Kadın Kolları Genel Sekreterliği ve PM üyeliği yaptı. Ayna, DTP'nin kuruluşu ardından Eş Başkanlık yaptı.

Nursel Aydoğan (DİYARBAKIR) 1958 Bursa doğumlu. 1983 Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunu. Tüm Sağlık-Sen ve SES'te yöneticilik yaptı. 1999-2005 yılları arasında Mersin Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanlığı, Tutuklu Yükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Federasyonları'nda genel başkanlık, 2005 yılında DTP'nin kurulması ile birlikte MYK ve Eş Başkan Yardımcılığı yaptı.

Pervin Buldan (IĞDIR) 1961 Hakkari doğumlu. Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAY-DER)  Başkanlığı görevinde bulundu. HADEP PM, DEHAP MYK üyeliği yaptı.

Mülkiye Birtane (KARS) 1961 doğumlu. Atatürk Üniversitesi İngilizce Bölümü mezunudur. Eğitim Sen'de sendikacılık, Kurdi Der kurucular kurulu üyeliği ve yöneticiliği yaptı. Azadiya Welat gazetesi köşe yazarı olan Birtane, son olarak Kadın Akademisi Başkanlığı'nı yürütmekteydi.

Gülser Yıldırım (MARDİN), 1963 doğumlu. 2000 yılında HADEP Kadın kollarındaki çalışmaları ile başladı. Özgür Parti, DEHAP, DTP ve en son olarak BDP de yönetici olarak çalıştı. Yıldırım 15 Şubat 2010 yılında BDP Merkez ilçe Yöneticisi görevindeyken gözaltına alındı.  Halen Mardin Kapalı Cezaevinde tutuklu. Yıldırım, lise mezunu, evli 4 çocuk annesidir

Gültan Kışanak (SİİRT) 1961 Elazığ doğumlu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Çeşitli gazetelerde gazeteci olarak çalıştı. Diyarbakır Bağlar Belediyesi Sosyal Proje Danışmanı ve Koordinatörü olarak birçok projeyi yürüttü. Evli ve 1 çocuk annesi  Kışanak,  BDP Eş Genel Başkanlığı görevini yürütmekteydi.

Selma Irmak (ŞIRNAK), 1971 Mardin doğumlu. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyken tutuklandı. MKM'de ve İstanbul Kürt Enstitüsü'nde yöneticilik yaptı. DTP Konya İl Başkanlığı, MYK üyeliği ve DTP Eş Başkan Yardımcılığı yaptı. 2009 yerel seçimlerine Derik Belediye Başkan Adayı iken gözaltına alınan Irmak halen Diyarbakır Cezaevinde tutukludur

Aysel Tuğluk (VAN), 1965  Elazığ doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İnsan Hakları Derneği Üyesi ve Yurtsever Kadınlar Derneği Kurucusu oldu. DTP'nin kapatılmasıyla birlikte siyasi yasaklı olarak milletvekilliği düşürüldü. Tuğluk Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İSTANBUL-EmekDunyasi.Net/Ajanslar