16 Şubat 2012, Perşembe

KESK'li kadın sendikacılardan 9'u tutuklandı

KCK operasyonları kapsamında 13 Şubat'ta gözaltına alınan ve savcılık işlemlerinin ardından akşam saatlerinde tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen KESK yöneticisi ve üyesi 14 kadın sendikacıdan 9'u tutuklandı.

KCK operasyonları kapsamında  13 Şubat günü KESK, SES ve Tüm Bel-Sen Genel Merkezi'ne yapılan baskın ile gözaltına alınan kadın sendikacılardan 9'u çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Yaklaşık 9 saatlik savcılık ifadesinin ardından tutuklama istemi ile mahkemeye sevk edilen kadın sendikacıların mahkeme işlemleri geç saatlere kadar devam etti.

Şu dakikalarda sonuçlanan mahkemeye göre 14 kadın sendikacıdan 9'u tutuklanırken, sadece 5 kadın sendikacı serbest bırakıldı. Tutuklananların arasında KESK Kadın Sekreteri ve MYK üyesi Canan Aşan Çalağan da bulunuyor.

Tutuklananlar: KESK Kadın Sekreteri Canan Aşan Çalağan, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, SES Ankara Şube Kadın Sekreteri Nurşat Yeşil, KESK eski yöneticisi Belkıs Yurtsever, Tüm-Bel-Sen Genel Merkez Kadın Sekreteri Güler Elveren, SES Ankara Şube Yöneticisi Hülya Mendilligil, Eğitim-Sen 2 No'lu Şube Kadın Sekreteri Güldane Erdoğan, Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Üyesi Evrim Oğraş ve Eğitim-Sen Ankara 1 No'lu Şube üyesi Hatice Beydilli tutuklandı.

Serbest bırakılanlar: KESK eski Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, Eğitim Sen Ankara Şube üyesi Nezahat Aslan, Eğitim Sen Ankara Şube Üyesi Meral Hız, SES Eğitim Sen 2 Nolu Şube üyesi Şefika Şimşek ve BES üyesi Leman Kiraz tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Gözaltıları protesto etmek için  Ankara Adliye Sarayı önünde bir araya gelen KESK üyelerinin bekleyişi tutuklama kararlarının ardından yerini tepkiye bıraktı.

EmekDunyasi.Net