04 Mart 2012, Pazar

8 Mart coşkusu her yerde

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Diyarbakır, İzmir,Urfa Nusaybin, Muş, Hakkari, Antep ve Adana'da bir araya gelen binlerce kadın, kadın cinayetlerine ve cinsiyet ayrımcılığına karşı, barış ve özgürlük taleplerini haykırdı.

8 mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılan miting ve  etkinliklerine katılan binlerce kadın, kadın cinayetlerine ve cinsiyet ayrımcılığına karşı eşitlik, barış ve özgürlük taleplerini haykırdı.

İZMİR

İzmir 8 Mart Kadın Platformu'nun düzenlediği miting, Roboski'de yaşamını yitirenlerin annelerine adandı. Mitinge, DÖKH, BDP, EMEP, EDP, ESP, SDP üyesi kadınlar, HDK Kadın Meclisi ile KESK'li kadınlar ve Billur Tuz, Savranoğlu ve Hugo Boss işçisi kadınlar da katıldı.

Tertip Komitesi adına basın metnini okuyan Neşe Dilek Bakış, "Her gün daha çok yoksullaşıyor ve öldürülüyoruz. Ülkede yıllardır süren savaş Kürt ve Türk kadınlarını vuruyor" dedi. Bakış kadınların kurtuluşunun yine kendi ellerinde olduğunu taleplerinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

'KENDİ GELECEĞİMİ KENDİMİZ KURACAĞIZ'

Mitingde konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel,Türkiye ve bölgedeki kadınların sırf kadın oldukları için tecavüze uğrayıp katledilmelerine karşı alanlara ve sokaklara çıktıklarını söyledi. Toplumda kadın ve erkeğin eşit olmadığı sürece ölümlerin ve tacizlerin son bulmayacağını söyleyen Tuncel, "Bize ölümü reva görenlere sesleniyoruz. Çaresiz değiliz. Erkek egemen şiddetin uygulayıcılarına sesleniyoruz, çözüm bizde. Kendi geleceğimizi kendimiz kuracağız ve sizi ve toplumu da değiştireceğiz" diye konuştu.

Cezaevlerinde açlık grevi başlatan başta BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ile BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım olmak üzer tüm kadınlara selam yollayan Tuncel, siyasi operasyonları düzenleyenlere seslenerek, "Kadınları demokratik siyaset yürüten kadınları hapse atarak mücadelemizi bitiremeyeceksiniz. Şimdi bir önceki yıla göre daha fazla kadın alanlarda" dedi.

Billur Tuz ve Savranoğlu işçileri adına konuşan Savranoğlu işçisi Sevim Özcan da, "Krizin yükü işçi ve emekçilere çıkartılırken, kadının emeği en alt sırada yer alıyor. Kadının emeği evde ve işyerinde sömürülüyor. Eşit işe eşit ücret ve örgütlenme hakkı istiyoruz" dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da düzenlenen mitinge katılan 10 bini aşkın kadın, rengarenk kıyafetleriyle İstasyon Meydanı'nı doldurdu.

8 Mart afişlerinin yanısıra sarı, kırmızı, yeşil flamalar ile süslenen alanda "Jin ji bo çareseriya pirsgereka Kurd gotubêj û azadi dixwaze / Kadınlar Kürt sorununu çözümü için müzakere ve özgürlük istiyor" yazılı pankart açıldı. "KESK'li kadın tutsaklar onurumuzdur", "Kadın kırımına hayır" dövizlerinin taşındığı alanda kadınlar, Abdullah Öcalan'a da özgürlük istedi.

Mitinge, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da katıldı.

Alana giriş yapan kadınların giydiği yöresel kıyafetler alanı adeta renk cümbüşüne çevirirken, miting öncesi çalınan müzik ile davul ve erbane eşliğinde kadınlar halay çekti. Aşırı soğuğa rağmen, yeşil sarı kırmızı flamaları ile alana akın eden kadınların coşkusu alanı inletti.

Mitingin ilk açılış konuşmasını yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, 8 Mart'ın bir direniş günü olduğunu, bu gücü yaratan kadınları selamladıklarını söyledi.

ZANA: ÖZGÜRLÜK BU ÜLKEYE FGELECEKTİR

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, kadın mücadelesini kutlayarak konuşmasına başladı. Zana, "Soğuk havaya rağmen buradasınız. Hiç kimsenin zulmü sizleri yenemez. Özgür ruhlarınız demir kapıları kıracaktır. Sizler ulusal renklerinizdeki kuşaklarınızı boynunuza takarsanız özgürlük mücadelesinde sizlere yol gösterecektir. Ağır kış şartlarına rağmen bahar nasıl renklenirse artık barış da renklenecektir. Özgürlük bugün gibi bizleri aydınlatacaktır. Bugün olmazsa yarın elbette bir gün özgürlük bu ülkeye gelecektir" dedi.

AYDOĞAN:MÜCADELEYE DEVAM

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da konuşmasına "Anka kuşu misali küllerinden yeniden kendini yaratan kadınlar merhaba. Barışı sevda türküsü gibi dilinden düşürmeyen anneler merhaba" diyerek başladı. Aydoğan, kadın katliamlarının önüne geçilmesi, kimlik ve dil hakkının tanınması, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması ve Kürt sorununun çözülmesi için alanlarda olduklarını vurguladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü direniş ruhu ile kutlayanın Kürt kadını olduğunu söyleyen Aydoğan, Kürt sorununun çözümü için İmralı Cezaevi'nin kapılarının aralanması gerektiğini ifade etti. Barışın gelmemesi halinde yeni bir çatışmalı süreç başlayacağını vurgulayan Aydoğan, "Barışın gelebilmesi için mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 10 bini aşkın kadın, DTK binasına doğru yürüyüşe geçti. Kadınların yürüyüşe geçmesi ile polis barikat kurarak yürüyüşe izin vermedi. Sık sık "Dağılın" anonslarının yapıldığı yürüyüşe kadınlar, slogan ve zılgıtlarla karşılık verdi. Yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine ve polisin güzergah değiştirin uyarısı üzerine kadınlar geri dönerek İstasyon Köprüsü'nden DTK binasına yürüdü. DTK binasına kısa bir mesafe kala bu kez "yolu kapatıyorsunuz" gerekçesi ile yürüyüşlerine izin verilmeyen kadınlar, gruplar halinde yürüyüşlerini tamamladı. Yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından kadınlar dağıldı.

URFA

Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nde gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi binlerce kadının katılımıyla Şırnak Mahallesi Newroz Alanı'nda gerçekleşti. Polis engeli nedeni ile bir saat gecikmeli başlayan mitinge 7'den 70'e binlerce kadın katıldı. Kadınların renga renk yöresel elbiseleri kış gününde miting alanını gökkuşağı renklerine dönüştürdü. Miting alanına "Demokratik siyaset direnişi ile kadın özgürlüğüne ulaşalım" pankartı asıldı.Mitinge binlerce kadının yanı sıra Aysel Tuğluk katıldı.

Mitingin açılış konuşmasını yapan BDP Urfa İl Eş Başkanı Fatma İzol, kadınları selamlayarak kadınların 8 Mart'ını kutladı. İzol'un ardından konuşan Tuğluk ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 13 yıldır tecrit altında barış ve çözümü savunduğunu, bu yüzden kadınların Öcalan'a karşı büyük bir sevgi beslediğini söyledi. Kadınların çözüm mücadelesinde ön saflarda yer alması gerektiğini belirten Tuğluk, AKP'nin kadınlardan çok korktuğunu bu yüzden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın "kadın da olsa çocuk da olsa vurun" talimatını verdiğini söyledi.

ANTALYA

Antalya'da BDP Antalya Kadın Meclisi'nin organize ettiği 8 Mart kadın şöleni çok sayıda kadını bir araya getirdi. Binlerce kadının renkli kıyafetleri ile Attalos heykeline kadar yaptığı yürüyüşte sık sık "Öcalan'a özgürlük" "Jin jiyan azadî", "Bê Serok jiyan nabe" sloganları atılırken polisin atılan sloganları bahane ederek kadınlara müdahalelerde bulunması kısa süreli gerginliklere neden oldu. Attalos heykeli önünde yapılan açıklamaya BDP PM üyesi Ayla Yıldırım da kadıldı. Buradaki açıklamayı okuyan BDP Antalya Kadın Meclisi üyesi Medine Tunç, şiddete, baskıya, ölüme maruz kalan kadınların Kürt, Ermeni, Çingene ayrımı yapılmadan aynı acıyı yaşayıp gözyaşı döktüğünü ifade etti. "Biz ekmek parasına, selde, bir kamyon kasasında suyun içinde nefessiz kalan, töre ve namus adına ölüm emirlerinin verildiği, gözaltında, cezaevinde tacize uğrayan kadınlarız" diye konuşan Tunç, kadınların verdiği mücadeleyi ve yaşadıklarını anlattı.

ADANA

Demokratik Kadın Hareketi üyeleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'nde bir dizi etkinliklerle kutladı. Yapılan etkinliklere erkekler de katıldı. Grup özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından kadınlar, kadına yönelik uygulanan şiddeti anlatan bir sinevizyon gösterimi yaptı. Kadınlar, "Kadına yönelik şiddet, bizzat egemenler eliyle meşrulaştırılmaya devam ediyor. Kadının varlığına yönelik saldırıların bu kadar pervasızlaşmanın en temel nedeni, kadının emeğinin ezenler tarafından hunharca gasp edilmesidir" ifadelerinde bulundu. Konuşma ardından etkinlik tiyatro, şiir ve müzik dinletisiyle devam etti.

ANTEP

BDP Antep Kadın Meclisi, BDP Şahinbey İlçe binasında bulunan alanda 8 Mart eylemleri kapsamında müzikli şölen gerçekleştirdi. Şölene, çok sayıda kadın katılırken, sık sık "Jin, jiyan azadî" sloganları atıldı. Kadınlar, "Bijî 8 adar", "Jin welateki azad dixwazin" dövizlerinin yanı sıra sarı, kırmızı, yeşil flamalar açtı. Kadınlar hep bir ağızdan Kürtçe marşlar okudu. Şölen çalınan müzikler ve çekilen halaylarla son buldu.

 

MUŞ

BDP Varto İlçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, "Savaş değil müzakere, soykırım değil özgürlük" pankartı ile yürüyüşe geçti.  Yürüyüş sonrası açıklama yapan Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer, AKP'nin yaşamın her alanında baskı oluşturduğunu belirterek, yaşamın her alanında Kürt halkı üzerinde katliamların sürdüğünü kaydetti. Değer, "Uludere katliamını yapan ifade özgürlüğünü kısıtlayan AKP hükümeti çözümden uzak duruyor. Çözüm Kürt halkının iradesini tanımak eşit ve daha demokratik özgür yurttaşlık temelini çözmek ve müzakereleri hemen başlatmaktadır. Biz kadınlar olarak çözüm sürecine katkıda bulunacağımızı yasal haklarımızın güvence altına alınması için gayret ve çabalarımızı sürdüreceğiz" dedi. Değer, kadınların Türkiye'nin her yerinde alanlara inerek, mücadele ettiğini de belirterek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

HAKKARİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Binevş Kadın Danışma Merkezi ve KESK Şubeler Platformu üyesi kadınlar KESK Şubeler Platformu'nda bir araya gelerek film gösterimi izledi. Kadınlar ilk olarak kadına yönelik şiddetin işlendiği Agora filmini izledi. Film gösteriminin ardından kadınlar tutuklu bulanan kadınlara dayanışma kartları gönderdi.

 

 

 

Bağlantılı Haberler