06 Mart 2012, Salı

'Yasadışı türkü' nedeniyle 3 ay daha cezaevinde kalacaklar

Kocaeli T Tipi Cezaevi'nde 17 tutuklu, "halay çekip yasadışı türkü söyledikleri ve gürültü çıkardıkları" gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından 3 aylık disiplin cezasına çarptırıldı. Hatice Şahin ve Doğan Şahin Ermiş tutukluluk süreleri dolmalarına rağmen tahliye edilmiyorlar.

Kocaeli T Tipi Cezaevi'nde 17 tutuklu, "halay çekip yasadışı türkü söyledikleri ve gürültü çıkardıkları" gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından 3 aylık disiplin cezasına çarptırıldı. Disiplin cezasına çarptırılanlar arasında 23 ve 24 Şubat'ta tahliye olmaları gereken Hatice Şahin ve Doğan Şahin Ermiş de var. Doğan Şahin ve Hatice Şahin tutukluluk süreleri dolmasına rağmen tahliye edilmiyorlar.

YARGISIZ İNFAZ

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'ne başvuran Hatice Şahin, gönderdiği mektupta, durumunu şöyle anlatıyor:

"Yaklaşık 7 yıdır cezaevindeyim. 23 Şubat 2012 tarihinde cezam bitti ve tahliye edilmem gerekiyordu. Fakat cezaevi idaresi anadilim olan Kürtçe ile şarkı söylediğim için hakkımda soruşturma açtı ve bu soruşturmadan dolayı tahliyemi engellemekteler. Soruşturma sonuçlanana kadar beni tahliye etmeyeceklerini söylediler. Ne kadar süreceği ve nasıl sonuçlanacağı belli olmayan bu soruşturmadan dolayı hapis cezam bittiği halde bırakılmamaktayım. 5 gündür fazladan hapis yatıyorum. Kürtçe şarkı söylediğim için bu şekilde cezalandırılmam insanlık ve hukuk dışı bir uygulamadır. Tahliye edilmemem yargısız infazdan başka bir şey değildir."

Tutukluluk süresi dolduğu halde tahliye edilmeyen bir diğer tutuklu ise Doğan Ermiş Şahin. Şahin 24 Şubat'ta tahliye edilmesi gerekirken hala cezaevinde. Doğan Şahin Ermiş, bu ceza nedeniyle 3 ay daha cezaevinde kalacak. Ermiş'in avukatı İlhami Sayan'ın verdiği bilgiye göre; 2011 Kasım ayında cezaevindeki tutukluların türkü söyleyerek halay çekmesi üzerine cezaevi idaresi "Gürültü yapıyorsunuz, yasadışı şarkı söylüyorsunuz, halay çekiyorsunuz" gerekçesiyle toplu şekilde disiplin cezası verdi. Sayan, cezaevi idaresinin herhangi bir araştırma yapmadan 17 kişiye birden ceza verilmesine tepki göstererek, müvekkili Ermiş'in, disiplin cezasına dayandırılarak en az 3 ay daha cezaevinde kalacağını söyledi.

SORUŞTURMA NEDENİYLE TAHLİYE ETMEMEK KEYFİ

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Başkanı avukat Taylan Tanay, konunun "koşullu salıverilme" ile ilgili olduğunu belirtti. Siyasi mahkumların, hapis cezalarının 4'te 3'ünü yattıktan sonra koşullu salıverilebildiğini ifade eden Tanay, "1 Haziran 2005'ten sonra, koşullu salıverilmeye, hükümlünün 'iyi halli' olması şartı eklendi. Eğer hükümlülerin bir disiplin cezası varsa, bu süreyi doldurup, disiplin cezası aldığı süre kadarını da 'iyi halli' geçirmesi gerekiyor. Yani eğer bir hükümlüye 3 aylık bir disiplin cezası verilmişse, tahliye edilmesi için bir bu kadar süreyi de cezanın sonlanmasından sonra 'suç işlemeden' geçirmesi gerekiyor. Kişinin iyi halli olup olmadığına ise hapishane idaresi karar verir. Kişiler bu konuda infaz hakimliğine başvurarak itirazda bulunabilirler. Eğer Hatice Şahin'in hakkında bir disiplin cezası değil de bir disiplin soruşturması varsa, tahliye edilmemesi keyfidir. Çünkü, Ceza İnfaz Yasası, 'disiplin soruşturması' değil, 'disiplin cezası varsa' diyor.

 

EmekDunyasi.Net/Ajanslar