16 Nisan 2012, Pazartesi

17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü

Yarın 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü kapsamında Çiftçi-Sen, Boğaziçi Üniversitesi Tüketim Kooperatifi ve Tohum İzi Derneği Boğaziçi Üniversitesi’nde ortak bir etkinlik düzenliyor.

17 Nisan, Brezilya’da toprak hakkı ve adalet için mücadele ederken 1996 yılında öldürülen 19 köylüyü anmak üzere Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü olarak ilan edildi. Her yıl 17 Nisan’da, hakları için mücadele eden köylüler ve küçük çiftçilerle dayanışma için tüm dünyada çeşitli etkinlik ve eylemler düzenleniyor. Türkiye’de de bu yıl Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü, “Gıda Egemenliği” temalı bir dizi etkinlikle kutlanacak.

Çiftçi-Sen, Boğaziçi Üniversitesi Tüketim Kooperatifi ve Tohum İzi Derneği, 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü nedeniyle yaptıkları açıklamada şöyle dedi: “Gıda/tarım sistemleri, birkaç ulusötesi şirket ve az sayıda dev perakendeci tarafından kontrol edilen endüstriyel üretim modeline indirgendi. Bu model, tükenebilir fosil yakıt, kimyasal girdilere bağımlı, su ve toprak gibi ortak varlıkların sınırlarını dikkate almayan, biyoçeşitlilik kaybına ve iklim değişikliğine sebep olan, hem çiftçilerin hem de, başta göçmen olmak üzere, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarının kötüleşmesine yol açan, küçük çiftçileri tasfiye eden, tüketicileri ise besin değeri azalmış, sağlıksız gıdaya mahkûm bırakan bir modeldir.

Gıda egemenliği, dayatılan bu modele karşı, nasıl ve ne miktarda üretim yapacağımıza, neyi tüketeceğimize, gıdayı nasıl dağıtacağımıza kendimizin karar vermesi, halkın gıda ve tarımla ilgili kamu politikalarında karar alıcı olabilmesi ve müdahalede bulunabilmesidir.

Bu kapsamda kutlayacağımız 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü etkinliğimize hepinizi bekliyoruz.”

Yarın Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek etkinliğin programı şöyle:

Etkinlik,  Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Abdullah Aysu’nun yapacağı konuşmayla başlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs İbrahim Bodur Salonu’nda gerçekleşecek etkinlikte Nyeleni Avrupa Gıda Egemenliği Forumu ve film gösterimi de yapılacak.

Forumun ardından “Gıda egemenliği örgütlenme modeli olarak üretici ve tüketici kooperatifleri” başlıklı panel düzenlenecek.

İSTANBUL/ EmekDunyasi.Net

 

Anahtar Sözcükler