19 Nisan 2012, Perşembe

Çocuklar için “Hayat Hiç Bayram Olmadı”

Çocuklar İçin Adalet Takipçileri, 21 Nisan Cumartesi günü TMK mağduru çocuklar için Ankara’da “Hayat Hiç Bayram Olmadı” adıyla bir dizi etkinlik düzenleyecek.

İSMAİL YILDIRIM

Çocuklar İçin Adalet Takipçileri (ÇİAT) 23 Nisan “Çocuk Bayramı” yaklaşırken, TMK mağduru çocuklara kamuoyunun dikkatini yeniden çekmek için; halen cezaevinde olan ya da her an gözaltıyla başlayıp cezaevlerine kapatılmaya sonuçlanma baskısı altında olan Kürt çocuklar için, yaşanan bir çocukluk, kutlanacak bir bayram olmadığı vurgusuyla 21 Nisan 2012 tarihinde “Hayat Hiç Bayram Olmadı” başlıklı bir etkinlik düzenleyecek.

ÇİAT Ankara aktivistleri tarafından düzenlenecek etkinlikte, ÇİAT aktivisti Hülya Tarman’ın 2006 – 2007 yıllarında Van, Batman, Diyarbakır, Urfa-Silvan ve Suruçlu 11-13 yaş arası çocuklarla gerçekleştirmiş olduğu “Hayalimdeki Odam” konulu resim çalışmaları sergilenecektir. Aynı gün, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi Sedat Yağcıoğlu da, Kürt Çocukların Toplumsal Gösterilere Katılımı üzerine yaptığı araştırmasını paylaşarak, çocukların savaş koşulları ve toplumsal gösteriler hakkındaki görüşlerini aktaracaktır.

SUDEM adli restoranda 13.00 – 17.00 saatleri arasında sergiyi gezmek mümkün olacak ve düzenlenecek forumda çocukların yaşadıkları ile ilgili bilgiler aktarılırken, bundan sonra çocuklar için neler yapılabileceği de tartışılacak.

Emek Dünyası’na konuşan Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi ve ÇİAT aktivisti Sedat Yağcıoğlu, etkinliğinin temel amacını şöyle özetledi;

“TMK mağduru çocukların yaşadıkları sorunlar hakkında yeniden kamuoyu yaratarak, ÇİAT çatısı altında çocuklar için adalet takipçisi olmak isteyen tüm bireylerle yeniden bir araya gelmektir. Böylelikle ÇİAT yeniden harekete geçerek, bundan sonra da çocuklar için eylemliliklerine devam edecektir. Çocuk ve suç olgularının bir arada ele alınamayacağını, her ne olursan olsun çocukların özgürlüklerinin kısıtlanarak cezaevlerine kapatılmalarını kabul etmediyoruz; her ne sebeple olursa olsun cezaevinde olan tüm çocukların derhal serbest bırakılmasını ve cezaevi sonrası çocukların hayatlarının insan onuruna yakışır bir şekilde sürdürülmesi için bütün mekanizmaların yaratılması ve hizmetlerin sunulmasını talep ediyoruz. “

Ankara-EmekDünyası.Net