20 Nisan 2012, Cuma

Aliağa’ya termik santral istenmiyor

İzmir Aliağa’da kurulması planlanan termik santrallere karşı çıkan Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu 6 Mayısta yapılacak mitingin hazırlıklarını sürdürüyor.

İzmir Aliağa’da kurulması planlanan termik santrallere karşı çıkan Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, 6 Mayıs’ta düzenlenecek miting için her gün saat Demokrasi Meydanı’nda stant açarak termik santrale karşı imza topluyor, konuşmalarla halka santralin zararlarını anlatıyor.

Platform bileşeni Petrol-İş Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İsmail Doğan, yaptığı konuşmada 26 Nisanda PETKİM’in kurmak istediği termik santralin ÇED toplantısına çok kalabalık katılacaklarının bilindiği için çekince yarattığını söyledi. Aliağalıların termik santral karşıtlığının, yaşamak için mücadele etmek olduğunu belirten Doğan, “Korkunun perdesini yıkacağız. Susmayacağız. Kendimiz için değil İzmir ve yöre halkı için mücadele ediyoruz. Bıkmadan kömürle çalışacak santrale karşı çıkacağız. Elimizden gelen çabayı göstereceğiz” diye konuştu.

PETKİM TERMİK SANTRAL KURUYOR

PETKİM-SOCAR, Aliağa kent merkezine termik santral kurmak için hazırlıklara başladı. Termik Santralın ÇED toplantısı 26 Nisan saat 13.30’da Aliağa Ticaret Odası Toplantı Salonunda yapılacak.

Petkim’in Aliağa kent merkezindeki kompleksi içinde “Socar Power Enerji Yatırımları AŞ” tarafından yapılacak olan termik santral “Socar Power Termik Santrali” 490 bin metre karelik bir alana kurulacak.

Planlanan santralde ithal edilen kalorifik değeri yüksek bitüm kömür ve yatırımcı firma ile aynı çatı altında faaliyet gösteren bir diğer firma SOCAR Rafineri AŞ tarafından yapılacak STAR Rafinesi’nden son katı ürün olarak ortaya çıkan petrokokun karışımı yakılacak. Konunun uzmanları ise petrol atıklarından elde edilen ‘petrokok’ maddesinin petrol asfaltına eş değer bir madde olduğunu ve kanser yapıcı bir madde olduğunun altını çiziyorlar. Petrokokun vücuttaki herhangi bir dokunun anormal büyümesine, akciğer ve gırtlak kanserine yol açabilecek nitelikte olduğunu belirten uzmanlar, Danıştayın 28 Mayıs 1996’da aldığı kararla petrol kokunun kanserojen özelliklerinden dolayı kullanımının yasaklandığını hatırlatıyorlar.

İZMİR/EmekDunyasi.Net