23 Nisan 2012, Pazartesi

Polonya yasakladı Türkiye’de serbest

ABD’li tarım tekeli Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş “MON810” adıyla tescilli mısır polenlerinin azalan arı nüfusu üzerinde yıkıcı bir etki yaptığı belirlendi. Polonya Tarım Bakanlığı, Mosanto’yu ülkeden çıkarmaya hazırlanırken, Türkiye’de ise “MON810” mısırının girişine izin veriliyor.

ABD’li tarım tekeli Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş “MON810” adıyla tescilli mısır polenlerinin azalan arı nüfusu üzerinde yıkıcı bir etki yaptığı belirlendiğini söyleyen Polonya Tarım Bakanı Marek Sawicki, ülkede arı nüfusunu tehdit eden GDO’lu ürünler hakkında tam ve kalıcı bir yasağı başlatacaklarını duyurdu.

Polonya Tarım Bakanlığı Monsanto’nun ürünlerine yönelik tam ve kalıcı bir yasak uygulamayı koyması yaşanan biyo-korsanlığa karşı mücadele eden çevrelerde memnuniyetle karşılandı. Gelişmelerden büyük memnuniyet duyduğunu açıklayan Polonya Doğa Derneği, Tarım Bakanı Marek Sawicki’e teşekkür etti.

POLONYA YASAKLADI TÜRKİYE’DE SERBEST

Polonya’nın tehlikeli bulup yasakladığı biyoteknoloji devi Monsanto’nun MON810 mısırın Türkiye’ye girişine izin veriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Biyogüvensizlik Kurulu tarafından izin verilmesi üzerine Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Derneği İktisadi İşletmesi, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği İktisadi İşletmesi (BESD-BİR) ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR)’in tarafından MON810 GDO’lu mısırı Türkiye’ye de ithale devam ediyor.

MONSANTO TEDİRGİN

AB Dönem Başkanı Danimarka’nın orta yol önerisinin 7 AB ülkesinde reddedilmesi üzerine ülkesinde Monsanto’yu istemediği açıklayan Fransa ve Macaristan gibi ülkelere Polonya’nın da katılması Monsanto’nun tedirginliğini artırdığı belirtiliyor.

İSTANBUL/Gıda Hareketi