24 Nisan 2012, Salı

Temsili Enerji Bakanı: Yaşamı yok eden enerjilere karşı savaşacağım

Çocuk Enerji Bakanı'ndan açıklama; "Çernobil Nükleer Felaketi en çok çocuklara zarar verdi. Hidroelektrik santral suyu alır geriye taş bırakır, ben nükleer santral dahil yaşamı yok eden hiçbir santral yaptırmayacağım"

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 23 Nisan nedeniyle koltuğunu Karadenizli çocuk Sinan Cervat'a bıraktı. Bakanlık koltuğuna oturan Sinan, "Nükleer facia Çernobil'de en çok çocuklara zarar verdi. Hidroelektrik santral suyu alır geriye taş bırakır, ben nükleer santral dahil yaşamı yok eden hiçbir santral yaptırmayacağım" dedi.

Bu devir teslim Ankara'da değil ama Nükleer Karşıtı Platformun Kadıköy'de 28 Nisan Gökkuşağı Şenliği için açmış olduğu stantta gerçekleşti. Sembolik olarak Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın koltuğunu işgal eden Karadeniz İsyandadır Platformu aktivisti küçük Sinan nükleer santrallere, termiğe, HES'lere olan tepkisini gösterdi. Ardından,  Çernobil nükleer Santrali patlamasının 26. yılı vesilesi ile Karadeniz İsyandadır Platformu tarafından 26 Nisan'da Taksim meydanında düzenlenecek yürüyüşe davet etti. Ayrıca 28 Nisan günü NKP tarafından düzenlenen Gökkuşağı Şenliğinin duyurusu yapıldı.

İstanbul-EmekDünyası.Net