27 Nisan 2012, Cuma

Abant Gölü için dönemin Bolu Valisi’ne yargı yolu

TMMOB’un Abant Gölü’nde yürüttüğü çalışmalar nedeniyle hakkında ceza davası açtığı ve soruşturma izni verilmeyen dönemin Bolu Valisi’ne yargı yolu göründü.

TMMOB, aralarında dönemin Bolu Valisi halen Bilecik Valisi olan İbrahim Akpınar ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman’ın olduğu 18 yetkili hakkında, “Abant Gölü Tabiat Parkı’na doğal ve ekolojik ve yaban hayatını tahrip eden müdahalelerde bulundukları” gerekçesiyle ceza davası açılmasını istedi.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na Nisan 2010’da yapılan başvuru Cumhuriyet Başsavcılığı ön inceleme talebiyle İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Ancak Bakanlık “soruşturma izni verilmemesi” yönünde karar bildirdi.

Bunun üzerine TMMOB tarafından yapılan itiraz Danıştay I. Dairesi tarafından incelendi. Daire, itirazı haklı bulunarak İçişleri Bakanlığı’nın “soruşturma izni verilmemesi” kararı iptal etti.

RAPOR HAZIRLANMIŞTI

TMMOB’a bağlı Orman Mühendisleri odası, Temmuz 2010’da hazırladığı "Abant Gölü Tabiat Parkı'nda Bolu İl Özel İdaresi tarafından yapılan uygulamaları hakkında rapor"da Abant Gölü'ne yapılan beton set ve yol çalışmasının havzada telafisi mümkün olmayan sonuçları yaratacağı ortaya koymuştu. Raporda, Bolu İl Özel İdaresi'nce göl ayağına savak sistemi yapılarak seviyesinin yükseltildiği, göl çevresindeki yollarda toprak dolgu yapıldığı ve yolların genişletildiği, gölü besleyen derenin akışının engellendiği ve bu uygulamaların göle zarar verdiği ifade edilmişti.

 

ANKARA/EmekDunyasi.Net


 

Anahtar Sözcükler