24 Haziran 2012, Pazar

Yurtiçi kargo önce sendikaya karşı kullandı, sonra da attı!

Yurtiçi Kargo şirketinde şube müdürlüğü yaparken, iş sözleşmesi feshedilerek işten atılan şube müdürleri Taksim'den Galatasaray'a yürüyüş düzenledi. Mağdurların anlattıkları Yurtiçi Kargo'nun sendikalaşma çabalarını kırmak için acentalık, müdürlük verdiği pek çok kişinin nasıl kullanıldıklarını ortaya koyuyor.

Yurtiçi Kargo şirketinde şube müdürlüğü yaparken, iş sözleşmesi feshedilerek işten atılan şube müdürleri Taksim'den Galatasaray'a yürüyüş düzenledi. Yurtiçi Kargo'da işletme görevi üstlenen müdürler, işten çıkarılmalarının ardından 100 binlerce liralık SGK ve vergi borçlarıyla ortada kaldı. Taksim'den yürüyen grup sloganlarla Galatasaray'a geldi. Burada atılan müdürler adına Yurtiçi Kargo Zincirlikuyu Şube Müdürü Songül Yiğit açıklama yaptı.

'HİÇBİRİMİZ DE İŞVEREN ALTYAPISI YOK'

"Burada toplanan ve YK'nun şube müdürlüğünü başarı ile yapmış bizler ilk önce işçi statüsünde YK'ye personeli olarak işe girmiş kişilerdir. Ancak ağır çalıştırma koşullarına karşı 1991 sonlarında yaşanan sendikalaşma ve hak arama mücadelesinin önüne geçmek, her türlü yasal sorumluluktan kurtulabilmek için yasaları arkadan dolandırmış, gerçek irademize uymayan muvazaalı acentecilik sözleşmelerini dayatmışlardır. 'Ya yeni durumu kabul edersiniz ya da hepinizi çıkartırız' diye tehdit ederek eşi benzeri olmayan bir dayatmayla boş senetleri de imzalatarak çok ağır yükler altına sokmuşlardır" diyen Yiğit, hiç bir şube müdürünün işveren olabilme ve onca işçiyi çalıştırma temeli ve altyapısının olmadığına dikkat çekti.

'HUKUKSUZLUĞUN FARKINA YENİ VARDIK'

Yurtiçi Kargo'nun kendilerini kötü amaçlarla kullanarak vergi ve prim yükünden, işçi hak ve alacaklarından kurtulma amacı taşıdığını söyleyen Yiğit, "Üzülerek söylüyoruz ki bu hukuka aykırı düzenin işleyişinin bu denli acımasız olduğunu yeni fark etmiş bulunmaktayız" diye konuştu.

 

Yurtiçi Kargo mağdurlarının yaptıkları açıklama, Yurtiçi Kargo'da köklü bir tarihi olan sendikalaşma mücadelelerini kırmak için patronlar tarafından uygulanan sinsi taktikleri birkez daha ortaya koydu.

 

Çalışma Bakanlığı'na seslenen Yiğit, "Hem işveren vekili konumunda olan bizlerin hem de şubelerde çalışmış daha alt kademedeki işçi kardeşlerimizin hakları Yurtçi Kargo tarafından gasp edilmektedir" dedi. Yiğit, diğer şube müdürlüğü yapan arkadaşlarına da seslenerek hukuksuzluk karşısında daha fazla suskun kalmamaları gerektiğini ifade etti.

EmekDünyası.Net/ETHA