27 Ağustos 2012, Pazartesi

Togolu kadınlar seks grevi başlattı

Afrika ülkesi olan Togo'da muhalif koalisyon içinde bulunan kadın örgütlenmesi, 45 yıldır iktidarda olan Gnassingbe ailesinin iktidarı terketmesi için seks grevi başlattı.

Afrika ülkelerinden Togo'da dokuz sivil toplum örgütü ile yedi muhalif parti ve örgütten oluşan muhalefet  Devlet Başkanı Faure Gnassingbe'nin istifasını sağlamak için kadınlara bugünden itibaren bir hafta süreyle eşleriyle cinsel ilişkiye girmeme çağrısında bulundu.

"Togo'yu Kurtaralım" adlı koalisyonun kadın örgütlenmesi sorumlusu Isabelle Ameganvi, bu eylemin siyasi değişim sağlamak için bir "silah" olarak kullanılabileceğini dile getirdi.

Bu eylemin, barış için 2003'te benzer bir greve giden Liberyalı kadınlardan esinlendiğini belirten Ameganvi, "Erkeklere Togolu kadınların ne istediğini anlatabilmek için elimizde pek çok araç var. Erkekler sesimizi duymayı reddederse seks grevinden daha etkili başka bir eylem yapacağız" dedi.

Muhalif koalisyon hareketi, 6,6 milyon nüfuslu küçük bir Bati Afrika ülkesi olan Togo'da iktidarı 45 yıldır elinde bulunduran Gnassingbe ailesinin çekilmesini istiyor.

38 yıl iktidarda kalıp 2005'te ölen babası Eyadema Gnassingbe'nin yerine geçen Başkan Faure Gnassingbe, 2010'da yeniden seçildi.

Öte yandan Muhalif koalisyon hareketi, Cumartesi günü başkent Lome'de binlerce kişinin katıldığı gösteri düzenledi. Gösteri, Ekim'de yapılacak olan parlamento seçimlerinde Gnassingbe'nin partisi lehine olacağı düşünülen yeni seçim reformlarını protesto amacıyla yapıldı.

22 Ağustos'ta yapılan bir başka eylem, polisin gaz bombası kullanması ile dağıtılmış ve 100'den fazla kişi tutuklanmıştı.

EmekDunyasi.net/Ajanslar