18 Eylül 2012, Salı

Emniyet Müdürlüğü: Grup Yorum üyeleri polisleri dövdü

İstanbul polisinden beklenen açıklama geldi. Polis, TAYAD ve Grup Yorum üyelerinin gözaltına alındıktan sonra işkenceye uğradığı iddiaları yalanlayarak 12 poliste darp izine rastlandığını iddia etti.

İstanbul polisinden beklenen açıklama geldi. İmc tv tarafından geçilen habere göre İstanbul Sultangazi'deki 75. Yıl Polis Merkezi'ne yönelik gerçekleştirilen eylemde hayatını kaybeden İbrahim Çuhadar'ın cenazesini bekleyen Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) ve Grup Yorum üyelerinin gözaltına işkence gördüğü yönündeki iddialar Emniyet tarafından yalandı. Emniyet'e göre, gözaltına alınan Grup Yorum üyesi Selma Altın'ın kulağındaki hasar her insanda oluşabilir; Ezgi Dilan Balcı'nın bileğinde ise kelepçe yüzünden "sıyrık" oluştu.

HAFİF SIYRIK VE HAFİF DUYU KAYBI

Emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, doktor raporunda Grup Yorum solisti Selma Altın'ın kulağında hafif duyu kaybı olduğu ve bunun her insanda olabileceği ifade edildi. Ezgi Dilan Balcı'nın ise elinde takılan kelepçe nedeniyle sıyrık oluştuğu belirtildi.

MEĞER POLİSLER DAYAK YEMİŞ

Açıklamada, olay sonrası müdahalede bulunan polislerin daha fazla zarar gördüğü ifade edildi. Tespitlere göre 12 poliste darp izi ve kırık olduğu kaydedildi. Buna göre bir polisin diz kapağından, bir polisin taş çarpması sonucu elinden, bir polisin kaş yarılması ve parmak kırığı, bir polisin başından yaralandığı, bir polisin gözünde morluk olduğu diğer polislerin ise vücutlarının değişik yerlerinde doku zedelenmesi olduğunun doktor raporunda yer aldığı belirtildi.

Öte yandan, polis kamerası tarafından kaydedilen bazı görüntüler de gazetecilerle paylaşıldı. Görüntülerde, Selma Altın ile Ezgi Dilan Balcı'nın Adli Tıp Kurumu önündeki ve Mahir Çayan'ı anma gibi bazı yürüyüşlerdeki fotoğraf ve videoları yer aldı. Bu görüntülerin hangi maksatla dağıtıldığı ise anlaşılamadı.

 

 

 

Bağlantılı Haberler