19 Eylül 2012, Çarşamba

CHP'den İçişleri Bakanı'na Grup Yorum sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e, 27 kişiyle birlikte gözaltına alınan Grup Yorum üyesi Selma Altın'a yapılan işkenceyi sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e, 27 kişiyle birlikte gözaltına alınan ve 4 gün boyunca gözaltında tutulan Grup Yorum solisti Selma Altın'ın kulak zarının patlatıldığı iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı'na, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "İddiaya göre 27 kişiyle birlikte gözaltına alınan Grup Yorum üyesi Selma Altın, bu sırada kolluk güçlerinin saldırısına uğradı" derken, "Selma Altın'ın kulak zarının patlatıldığı iddiası doğru mudur?" diye sordu.

Gözaltı sürecinde Selma Altın ve diğer arkadaşlarına yönelik herhangi bir kötü muamelede bulunulup bulunulmadığını soran Tanrıkulu, şu sorulara yanıt istiyor:

Bu konuda herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

"MESLEĞİNİ İCRA ETMESİ İMKANSIZ HALE GELEBİLİR"

Altın'ın kulak zarının patlatılıp patlatılmadığına dair herhangi bir tetkik yapılmış mıdır? Yapılmışsa, bu tetkiklerden çıkan sonuç nedir?

Bir müzisyen olan Altın'ın kulak zarının patlamış olması, mesleğini icra etmesini imkânsız hâle getirebilir. Telafisi mümkün olmayacak bir sonuç çıkması halinde, sorumlular hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Kolluk güçlerinin kasten bu muamelede bulunduğu iddialarına ne diyorsunuz?"

Aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 27 kişi'den 17'si  tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve 8'i tutuklanmıştı. Hakkında tutuklama kararı çıkmayan ve "örgüt propagandasıyla" suçlanan Grup Yorum solisti Selma Altın ve kemancı Dilan Balcı dahil dokuz kişi hakkında da "konut terk etme yasağı" konmuştu.

EmekDunyasi.Net/ Ajanslar

 

 

Bağlantılı Haberler