16 Mart 2013, Cumartesi

#ÇocukİşçiliğineHayır :

13 yaşındaki çocuk işçi pres makinesine sıkışarak öldü

13 Yaşındaki Ahmet Yıldız okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı fabrikada pres makinesine sıkışarak hayatını kaybetti. Yıldız 100 lira haftalık alıyordu.

Adana'da 13 yaşındaki Ahmet Yıldız, okul harçlığını çıkartmak için haftalık 100 liraya çalıştığı plastik fabrikasında pres makinesine sıkışarak hayatını kaybetti.

'TRAFİK KAZASI' DENİLDİ

Perşembe günü öğlen saatlerinde meydana gelen olaydan sonra Ahmet Yıldız işyeri sahibi Ali Koç tarafından ağır yaralı olarak Adana Devlet Hastanesi'ne getirildi. Ali Koç'un hastane görevlilerine, "Plakasını alamadığımız bir otomobil çarpıp kaçtı" dediği Yıldız, yapılan tüm müdahaleye karşın yaşamını yitirdi.

Müdahaleyi yapan doktorlar, küçük çocuğun başında ezilmeye bağlı yaralanma olduğunu belirlerken, polis ekiplerine olayın trafik kazası sonucu meydana gelmemiş olabileceği yönünde bilgi verdi.

Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı doğrultusunda araştırma genişletilirken, çocuğu hastaneye getirenlerin de ifadesi alındı.  İlk ifadesinde yalan söylediğini kabul eden işyeri sahibi Ali Koç, Ahmet Yıldız'ın Pres makinesinden çıkan numuneleri alırken kafası sıkıştığını söyledi. İş cinayetiyle ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Ahmet Yıldız'ın cenazesi Buruk Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ahmet Yıldız'ın ağabeyi Tahir Yıldız, Şehit Öğretmen Sait Korkmaz İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi olan kardeşinin  2 ay önce okul masraflarını çıkartmak için bu işe başladığını anlattı. Tahir Yıldız kardeşinin ölümünden işyeri sahibinin sorumlu olduğunu belirterek "Biz ortalığı süpürme, çay getirip götürme gibi işlere baktığını biliyorduk. Meğer makinenin önünde çalıştırıyorlarmış. 13 yaşındaki bir çocuğun pres makinesinde ne işi var. Buna izin veren işyeri sahibinden de çalıştıranlardan da şikayetçiyiz" diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ: #ÇocukİşçiliğineHayır

13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın hayatını kaybetmesi sosyal medyada da tepkilere neden oldu. #ÇocukİşçiliğineHayır hastagını kullanan sosyal medya kullanıcılarından bazılarının tepkileri şöyle:

Mehmet Bekaroğlu ‏

@csgbfarukcelik @numan_kurtulmus @RT_Erdogan Bu akşam uyumayın, Ahmet Yıldız rüyanıza girecek... Muhammed Buaziziler de yolda...

ali topuz ‏

Karnımda õfke, kalbimde acı, dilimde küfür, varlığımda utanç var. Ahmet Yıldız'ın hakkını korumaya yetmez hicbiri artık.

MarLa Singer ‏

Bugün Ahmet Yıldız,okul çıkışı çalıştığı fabrikada pres makinasında ezilip öldü.Bir çocuğun hayatını çalışarak sürdürmesi suçtur.Vicdan suçu

Suna Akyıldız ‏

Eğitimin Parayla Olduğu Bir Ülkede 13 Yaşındaki Ahmet Yıldız,Haftalık 100TL İçin Pres Makinasına Sıkışıp Ölüyorsa Yuh Size.3 Çocuk Neyimize

aliş ‏

#ÇocukİşçiliğineHayır patron olacak ensesi kalınlar kendi çocuğu okusun diye koleje verir ama okul çağında ki çocukları çalıştırır. Adalet?

Z.Dinçsoy

13 yaşındaki ahmet yıldız, kabusunuz olsun, uykularınızı kaçırsın..

Clovera ‏

Pres makinasında sıkışıp ölen Ahmet Yıldız'ın annesi aklıma geldikçe bu dünyadan nefret ediyorum :( ben hamster alıyorum oğluma o kefen bezi

GulYandi ‏

Ağır işlerde çalışma yaşı 16ya indi, çocuk işçi Ahmet 13ünde öldü. Patronun kasası dolarken devletin vicdanı yerlerde.

 

EmekDunyasi.Net/Ajanslar