07 Nisan 2013, Pazar

Emek Sineması eylemine polis saldırısı: Sanatçılar gözaltında

Taksim’de Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı bugün (7 Nisan) eylem yapan kitleye polis saldırdı. Aralarında sanatçılarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltında.

Taksim'de Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı bugün (7 Nisan) eylem yapanlara polis saldırdı.

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu'nun çağrısıyla birçok sanatçı, demokratik kitle örgütü Taksim Meydanı'nda buluşarak Emek Sineması'na doğru yürüyüşe geçti.

EMEK SİNEMASINA YÜRÜDÜLER

Taksim Tramvay durağından başlayan destek yürüyüşüne Oyuncu Tuncel Kurtiz, Cem Davran, Derya Alabora, Ezel Akay, Hazal Kaya, Derviş Zaim, Ahmet Mümtaz Taylan, Serra Yılmaz ve Avukat Can Atalay ve Costa Gavras katıldı.

Eylemciler, Emek Sineması önünde polis barikatıyla karşılaştı. Polis barikatının önünde açıklama yapan Costa Gavras, "Uzun yıllar boyunca İstanbul Film Festivali'ni ağırlayan Emek Sineması her şeyden önce bir semboldür. Sembolleri yerle bir edemezsiniz. Güçlü bir sinemaya sembol salonları yıkarak ulaşamazsınız" dedi.

Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ise konuşmasında, "Emeği savunmak şehri savunmaktır. Biz sinemacılar olarak talebimiz Emek Sineması'nın yerinde restore edilmesidir" dedi. Avukat Can Atalay ise şöyle konuştu: "Elimizde ne taş ne sopa var. Biz sadece Emeğin sokağından girmek istiyoruz. Bu bize anamızın ak sütü kadar helaldir."

SANATÇILAR GÖZALTINDA

Sanatçıların konuşmalarının ardından eylemciler Emek Sineması'nın sokağına yürüdü. Polis, eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.Polis saldırısı karşısında eylemciler taş ve sopa atarak kendilerini savundu. Polis, aralarında sanatçılar, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka'nın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Emniyet Müdürlüğü önünde İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Rıza Kocaoğlu, İlksen Başarır, Derya Alabora, Özcan Alper Nevin Özgür Çınar gibi isimlerin de bulunduğu kalabalık gözaltına alınanların serbest bırakılmasını bekliyor.

Polis saldırısı pazartesi günü saat 11:00'de Çağlayan Adliyesi önünde protesto edilecek.

SOSYAL MEDYADA POLİS SALDIRISINA TEPKİ

Emek sineması için yürüyen kitleye polis müdahalesi sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu. Sosyal medya kullanıcıları polis saldırısını twitter aracılığıyla an an haber verirken destek de büyüdü. #emekbizim hactagı ile atılan twitlerden bazıları şöyle:

devin özgür çınar

Ara sokaklardan kaçmaya çalisan insanlara biber gazi attilar...Yuh olsun size..yuh.

Yekta Kopan

7 Nisan 2013. Berke Göl'ün, şehrinin kültürel hafızasına sahip çıkmak isteyen bir sinema yazarının kelepçelenerek gözaltına alındığı gün.

ahmet mümtaz taylan ‏

Bir ülkenin kolluk kuvvetini rantiyelerin bekçisi gibi kullanlar, pabuçlarıyla bile barışamazlar... Eski tasla yeni hamam olmaz...

Cem Erciyes

Emek protestosu yapanlari dağitmak icin İstiklal Caddesini savaş alanina çevirdiler.

zaferalgoz

EMEK yürüyüşüne tazyikli su ve biber gazı.Atila DORSAY a saldıranlar ortada yok...Polis orada...İleri Demokrasi mı?..Güldürmeyin Adamı

Levent Uzumcu

Ne şiirle ne özlü sözle ne de saptamalarla açıklanamaz haller yaşanıyor beyoğlunda...%50 bunlara da ok diyor değil mi?

ahmet hakan

emek sineması eylemini destekliyor,  eyleme müdahaleyi kınıyorum.

barış atay ‏

"Emek yıkılmasın demenin cezası biber gazıyla,polis terörü"

Alper Turgut

Emek Sineması protestosuna polis müdahale etmiş. Festival zamanı sinemaseverlere gaz bombası atmak, harbiden aksiyon sineması gibi bu ülke!!

Hazal Kaya

bugun emek sinemasi icin,gaz,tazyikli su,cop yiyen ve gozaltina alinan kim varsa,bunu tekrar yasamaya hazir.tikandiginiz nokta bu.

 

Emek Dünyası.Net/Sendika.Org.