16 Aralık 2010, Perşembe

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali başlıyor

Türkiye'de ilk kez Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali düzenleniyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Kocaeli'nde başlayacak olan festivalde bir çok gençlik filmi yer alıyor. Üniversitelerde devam edecek olan festivale katılım ücretsiz.

Türkiye'de ilk kez Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali düzenleniyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Kocaeli'nde başlayacak olan festivalde yerli yabancı klasikleşmiş ve yeni dönem bir çok gençlik filmi yer alıyor. Üniversitelerde devam edecek olan festivale katılım ücretsiz.

Kolektif Sinema ekibinin bu yıl ilk kez gerçekleştireceği Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali 21 Aralık'ta İstanbul, İzmir ve Ankara'da, 27 Aralık'ta ise Eskişehir ve Kocaeli'nde aynı anda başlıyor. Katılımın ücretsiz olduğu festivalde, yeni filmlerin yanı sıra çok sayıda klasikleşmiş film de genç sinemaseverlerle buluşacak.

Festival; sinemanın anlatı biçimleriyle gençliği ve sorunlarını, taleplerini işleyebilmeyi, gençliğe dair tartışmaları yaygınlaştırabilmeyi, dünyanın dört bir yanındaki gençlik filmlerini izleyiciler ile buluşturmayı, birçok ülkeden gelecek filmler ile Türkiye'deki gençliğin farklı kültürlerdeki gençlikle tanışmasını sağlamayı, gençliğin ürettiği filmlerin görünürlüğünü arttırmayı sinemayı gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri bir araç olarak da kullanmasını, genç yönetmenleri üretmeye ve ürettiklerini paylaşmaya teşvik etmeyi, neo-libevralizmin reklamları ve üniversitedeki etkinlikleriyle dayattığı 'özgür üniversiteli' anlayışına karşı, gerçek özgürlük anlayışını benimsetmeyi ve kültür sanatın bir hak olduğu bilincini yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

FESTİVALDE YER ALAN FİLMLER

Festivalde, yerli yabancı, yeni dönem ve klasikleşmiş bir çok uzun metrajlı ve geçlerin hazırladığı kısa metrajlı filmler ile belgeseller gösterime sunulacak. Uzun metrajlı filmler: 1968 (İngiltere) IF, 1962 (Fransa) JULES ET JIM, 1979 (ABD-Almanya) HAIR, 1974 (Türkiye) Hababam Sınıfı, 2007 (Belçika-Hollanda) BEN X, 2009 (Türkiye) BORNOVA BORNOVA, 2005 (Almanya) SOHPIE SCHOLL, 2001 (İran) BARAN, 1999 (Türkiye) GÜNEŞE YOLCULUK, 2002 (İngiltere-Almanya-İspanya) SWEET SIXTEEN, 2009 (İran) KİMSE İRAN KEDİLERİNDEN BAHSETMİYOR, 2001 (ABD) DONNIE DARKO, 1996 (İngiltere) TRAİNSPOTTİNG, 2003 (İspanya) NOVİEMBRE

Genç yönetmenlerden kısa metrajlı filmler: Kafe, I Love Me, Dicle, Bahçemizin Elmaları, Gerçekten Fazlası Değil, Stone, Tamirci Çırağı, Yalınayak Adalet, Bînevş, Yaşam İlk Aşk, Poke The Door, Hadi.

Belgeseller: 2010 (Türkiye) 3 SAAT ve TOZ, 2008 (İran) CAMDAN EV.

Festivalin düzenlendiği üniversiteler: İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü, ODTÜ Sinema Topluluğu, Ankara Üniversitesi İLEF Sinema Topluluğu, Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü, Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Kocaeli Üniversitesi Sinema Kulübü, Uludağ Üniversitesi Sinema Kulübü, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Sinema Kulübü, Trakya Üniversitesi Sinema Kulübü.

Festivalle ilgili detay bilgi almak isteyenler www.genclikfilmlerifestivali.org sitesini ziyaret edebilirler.

EmekDunyasi.Net